Biuro prasowe Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu poinformowało w czwartek, że decyzja została wydana na rzecz Operatora Gazociągów Przesyłowych Gaz-System i podlega natychmiastowemu wykonaniu. Oznacza to, że inwestor może wystąpić z wnioskiem o pozwolenie na budowę.

"Podpisana przeze mnie decyzja stanowi część projektu Baltic Pipe. Inwestycja docelowo umożliwi stworzenie nowej drogi dla dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Celem jest niezależność energetyczna naszego kraju" - poinformował wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann.

Jak podano, inwestycja obejmuje budowę gazociągu wysokiego ciśnienia o średnicy DN 1000, maksymalnym ciśnieniu roboczym 8,4 MPa wraz z niezbędną infrastrukturą, zespołu włączeniowego na węźle Lwówek, niezbędnych elementów technologicznych umożliwiających funkcjonowanie gazociągu i połączenie z istniejącym systemem przesyłowym, a także usunięcie kolizji projektowanej inwestycji z istniejącymi sieciami uzbrojenia terenu.

Baltic Pipe to projekt mający na celu połączenie Polski ze złożami gazu ziemnego na Norweskim Szelfem Kontynentalnym za pośrednictwem duńskiego i norweskiego systemu przesyłowego.

Reklama

>>> Czytaj też: Budowa gazociągu Nord Stream 2 może się opóźnić do II poł. 2020 r.