Nowelizacja uzupełnia katalog kodów oleju napędowego, tak aby nabywcom takiego paliwa przysługiwał zwrot części podatku akcyzowego.

Zgodnie z przepisami o zwrot paliwa rolnik może ubiegać się dwa razy w roku - od 1 lutego do 28 lutego oraz w terminie od 1 sierpnia do 2 września. 31 stycznia jest ostatnim dniem, kiedy można kupić paliwo, i faktura będzie mogła zostać dołączona do wniosku składanego w lutym, do urzędu gminy.

Dodatkowo ustawa przewiduje przedłużenie o miesiąc - do końca marca - terminu składania wniosków o zwrot akcyzy. Nowelizacja ma działać z mocą wsteczną, od 1 stycznia br.

Zmieniana ustawa, obowiązująca od listopada 2018 r., podniosła z 86 do 100 litrów limit objętego zwrotem akcyzy oleju napędowego na 1 ha upraw rolnych. Zmieniono też limit zużycia oleju napędowego do 1 dużej jednostki przeliczeniowej bydła (DJP). Dotyczy to przypadków prowadzenia przez producenta rolnego chowu i hodowli bydła, do którego przysługuje zwrot części podatku akcyzowego zawartego w cenie paliwa zakupionego do tej produkcji.

Reklama

W tegorocznym budżecie jest na to 1 mld 180 mln zł.

Ustawa wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. (PAP)

autor: Anna Wysoczańska