Octopus Energy głosi, że chce uczynić z Wielkiej Brytanii „Dolinę Krzemową Energii”. Jak podaje Bloomberg, planuje rozbudowę swojej platformy obliczeń w chmurze, znanej jako Kraken, która ma na celu ułatwienie i obniżenie kosztów korzystania z energii odnawialnej przez ludzi. Nowe miejsca pracy podwoją liczbę pracowników Octopus do końca 2021 r. Miejsca pracy zostaną rozmieszczone w zakładach w Londynie, Brighton, Warwick i Leicester. Firma zbuduje również centrum technologii, nauki o danych i sztucznej inteligencji w Manchesterze.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson upatruje w zwiększeniu liczby „zielonych” miejsc pracy receptę na pomoc gospodarce w wychodzeniu z pandemii. Skomentował: „To właśnie brytyjskie firmy technologiczne, takie jak Octopus, zapewnią, że będziemy nadal budować bardziej ekologicznie i pozostaniemy światowym liderem w pionierskich dziedzinach energii odnawialnej, prowadząc ścieżkę do zera (emisji – przyp. red.) netto, tworząc jednocześnie tysiące wykwalifikowanych miejsc pracy”.

W zeszłym tygodniu firma Octopus Energy kupiła amerykański startup Evolve Energy. Dyrektor Generalny Greg Jackson powiedział, że technologia Octopus Kraken ma taki sam potencjał jak App Store firmy Apple, kiedy została po raz pierwszy uruchomiona. „Poprzez Kraken, naszą platformę opartą na chmurze, rewolucjonizujemy branżę energetyczną, tworząc miejsca pracy nie tylko poprzez zwiększony popyt na przystępne cenowo odnawialne źródła energii, ale i poprzez ułatwianie rozwoju nowych i rozwijających się branż, takich jak pojazdy elektryczne, ogrzewanie elektryczne i rolnictwo wertykalne” – dodał Jackson.