Jak podało MAP, resort z „dużą uwagą i zainteresowaniem” przygląda się procesom sprzedaży aktywów ciepłowniczych w Polsce, takich jak te prowadzone przez fińskie przedsiębiorstwa.

„To okazja, by polskie firmy działające w tym sektorze wzmocniły swą pozycję i wzięły udział w konsolidacji polskiego sektora ciepłowniczego” - stwierdził Sasin, cytowany w komunikacie resortu.

Według MAP, „w kontekście planów Fortum, zmierzających do wyjścia z Polski, najkorzystniejszym z punktu widzenia polityki energetycznej Polski byłoby znalezienie nabywcy z krajowym kapitałem”.

Jak przypomniało ministerstwo, w gronie spółek Skarbu Państwa są firmy, które z powodzeniem prowadzą działalność w segmencie ciepłowniczym i mogłyby dalej tę działalność rozwijać, by - jak to określono - „zapewnić polskim odbiorcom bezpieczeństwo energetyczne”.

Reklama

W ubiegłym tygodniu PGE i PGNiG poinformowały o złożeniu wstępnej, niewiążącej oferty nabycia - wspólnie z funduszem zarządzanym przez PFR - udziałów w aktywach ciepłowniczych i chłodniczych Fortuma w Polsce i w krajach bałtyckich.

Ofertę złożyło konsorcjum, w skład którego, obok PGE i PGNiG wchodzą fundusz PFR Inwestycje FIZ, którego częścią portfela inwestycyjnego zarządza Polski Fundusz Rozwoju oraz australijski fundusz inwestycyjny IFM Investors Pty Ltd.

Fortum to koncern, w którym nieco ponad 50 proc. ma akcji ma rząd Finlandii. Działa w Szwecji, Norwegii, krajach bałtyckich, Polsce, Rosji i Indiach. Firma specjalizuje się w wytwarzaniu ciepła, chłodu i energii elektrycznej. W Polsce ma m.in. elektrociepłownie w Częstochowie, Bytomiu i Zabrzu.