"Wybudowanie nastawni w Elektrowni Wodnej Raduszec Stary to kolejny przykład realizowanej przez PGE Energia Odnawialna modernizacji w hydroenergetyce. Obecnie najważniejsze prace prowadzone są w Elektrowni Wodnej Dębe. Wkrótce poznamy też wyniki rozpisanego jesienią ubiegłego roku przetargu na modernizację Elektrowni Szczytowo-Pompowej Porąbka-Żar" - powiedział prezes Marcin Karlikowski, cytowany w komunikacie.

Nastawnia jest jedną z najważniejszych części każdej elektrowni. W tym pomieszczeniu - nazywanym "mózgiem elektrowni" znajduje się zespół przyrządów sterowniczych, sygnalizacyjnych, regulacyjnych i pomiarowych. Dyżurni inżynierowie ruchu wykorzystując dane z kilkaset różnych czujników przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, nadzorują funkcjonowanie wszystkich systemów, monitorując pracę m.in. turbin i generatora. Każda niespodziewana zmiana w napięciu, obrotach, czy temperaturze urządzeń podlega natychmiastowej analizie. Dyżurni inżynierowie ruchu posiadają także stałą łączność z pogotowiem ratunkowym oraz innymi służbami. To oni w przypadku wystąpienia sytuacji kryzysowej koordynują akcję ratowniczą, wyjaśniono.

Reklama

Wchodząca w skład hydrowęzła dychowskiego Elektrownia Wodna Raduszec Stary jest ostatnią elektrownią na rzece Bóbr w pobliżu jej ujścia do Odry. Inwestycję uruchomiono w 1935 r. i w przeciwieństwie do wielu innych tego typu obiektów przetrwała nienaruszona czas wojny i okres po jej zakończeniu. W elektrowni zamontowano dwie turbiny typu Kaplana sprzężone z generatorami synchronicznymi, każda o mocy 1320 kW, pozwalające na średnioroczną produkcję na poziomie 12 GWh.

Należąca do grupy kapitałowej PGE spółka PGE Energia Odnawialna jest największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo-pompowe oraz 5 farm fotowoltaicznych. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2 326,25 MW.

Grupa PGE wytwarza 41% produkcji netto energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18%. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10%. Na obszarze dystrybucyjnym wielkości ok. 123 tys. km2 PGE obsługuje 5,5 mln klientów. Jej udział rynkowy pod względem wolumenu dystrybuowanej energii elektrycznej wynosi 25% a sprzedaży do odbiorców końcowych - 33%. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r.

(ISBnews)