Szwedzcy pracownicy od 20 lat mogą liczyć na prawo do pół roku wolnego od pracy, by rozpocząć własną działalność gospodarczą. Jak podaje World Economic Forum, każdy, kto był zatrudniony w pełnym wymiarze godzin przez co najmniej sześć miesięcy, może ubiegać się o nieodpłatny urlop naukowy – „tjänstledighet”. Pracodawcy mogą odrzucić wniosek o urlop tylko wtedy, gdy pracownik ma kluczowe znaczenie dla działalności firmy lub gdy jego nowy pomysł konkuruje z biznesem obecnego szefa.

Prawo do urlopu w celu prowadzenia działalności gospodarczej to jeden z powodów, dzięki którym Sztokholm stał się startupową stolicą Europy. Pod względem liczby powstających jednorożców (startupów, które osiągają wartość miliarda dolarów) w przeliczeniu na jednego mieszkańca Sztokholm ustępuje jedynie kalifornijskiej Dolinie Krzemowej.

Przykładem szwedzkich jednorożców jestSpotify, którego kapitalizacja rynkowa wynosi 24,5 miliarda dolarów, Skype(nabyty w 2011 roku przez Microsoft za 8,5 miliarda dolarów) czy też Mojang firma odpowiedzialna za grę Minecraft, która została przejęta przez Microsoft za 2,5 miliarda dolarów.

Reklama

Prowadzenie własnej firmy poza godzinami pracy na etacie to norma w epoce gig economy. Wolny czas i zasoby są wykorzystywane do dodatkowego zarobku. Innowacje na rynku pracy, takie jak prawo do urlopu w celu prowadzenia biznesu, są konieczne, by napędzać motor wzrostu gospodarczego. W krajach nordyckich panuje niski poziom korupcji i dynamiczna gospodarka wolnorynkowa.Jednocześnie skandynawski model gospodarki, dzięki systemowi opieki społecznej, zapewnia wsparcie i rozwój pracowników.

>>> Czytaj też: Buffet nie jest już trzecim najbogatszym człowiekiem świata