"Buffettville" ciągle rośnie, ale czy Warren Buffett rzeczywiście tworzy nowe miejsca pracy? [WYKRESY]

autor tekstu:TL  Źródło:Bloomberg
11 maja 2018 godz: 06:30

Gdyby pracownicy Berkshire Hathaway Inc. i wszystkich spółek zależnych zamieszkali w jednym mieście, to populacja tej miejscowości byłaby mniej więcej taka sama, jak miasta Tampa na Florydzie lub Bydgoszczy w Polsce.

Berkshire od lat rozwija się, kupując przedsiębiorstwa, które po przejęciu zarządzane są przez "świadomych i efektywnych menedżerów." Wynik? W ciągu swoich pięciu dekad na szczycie firmy Buffett nie zamknął zbyt wielu operacji. Ale ponad dwadzieścia jego firm zatrudnia dziś mniej ludzi niż kiedyś. Choć na pierwszy rzut oka tego nie widać. Dlaczego?
Przez ostatnie 15 lat w raportach rocznych Berkshire uwzględniana była liczba pracowników w każdej ze spółek zależnych na koniec roku. Jednak Berkshire często pomija w danych informacje dotyczących przejęć firm, a po takiej operacji można odnieść wrażenie, że firma zatrudnia, podczas gdy konglomerat po prostu absorbuje ludzi z przejętych spółek.
Bloomberg News przeanalizował dane, aby zadać proste pytanie: czy Buffett zasługuje na reputację twórcy miejsc pracy? Odpowiedź brzmi: To zależy od tego, gdzie patrzysz.
Weźmy pod lupę Gen Re, firmę reasekuracyjną, którą Buffett kupił pod koniec lat dziewięćdziesiątych. Firma ma kłopoty z ciągle rosnącą konkurencją i ogólnym wzrostem kapitału w branży. A zatrudnienie w Gen Re w ciągu 15 lat z roku na rok było coraz mniejsze.
statystyki

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze