Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów podało w środę, że w kwietniu zarejestrowano zaledwie 13 951 pojazdów Tesli, co oznacza spadek o 2,3 proc. w porównaniu z rokiem ubiegłym i najgorszy wynik od stycznia 2023 r. Tesla odnotowała miesięczny spadek także w przypadku dostaw samochodów ze swojej fabryki w Szanghaju.

Słaby wynik Tesli na rynku europejskim jest wyjątkiem w skądinąd zachęcającym miesiącu dla pojazdów zasilanych akumulatorowo. Sprzedaż w całej branży wzrosła o 14 proc.

ikona lupy />
Spadek sprzedaży Tesli w Europie. Liczba rejestracji spadła do najniższego poziomu od stycznia 2023 r 2023 / Bloomberg
Reklama

Musk oczekiwał ożywienia w drugim kwartale

Pod koniec kwietnia Musk powiedział inwestorom, że po kilku problemach, które miały wpływ na produkcję w pierwszym kwartale, w kolejnych miesiącach firma spodziewa się ożywienia. „Uważamy, że drugi kwartał będzie znacznie lepszy” – powiedział Musk podczas rozmowy telefonicznej o wynikach Tesli za pierwszy kwartał.

W ocenie Muska wpływ na słabszą sprzedaż w pierwszym kwartale 2024 r. miały zakłócenia w transporcie na Morzu Czerwonym i pożar linii energetycznych w pobliżu niemieckiej fabryki samochodów typu SUV.

Wpływ na spadek popytu miały też działania rządów w niektórych krajach. W ostatnich miesiącach kraje, takie jak Niemcy i Szwecja, zaprzestały lub wycofały dotacje na pojazdy elektryczne, co zahamowało wzrost sprzedaży w Europie. Jednocześnie producenci, w tym Volkswagen i Mercedes-Benz, ponownie przemyśleli plany produkcyjne. Volkswagen przygotował więcej hybryd typu plug-in, a Mercedes utrzymał produkcję samochodów spalinowych aż do lat 30. XXI wieku.

Tesla traci pozycję na największych rynkach

Wycofanie zachęt w Niemczech, największym rynku samochodowym w Europie, to kłopot dla większości marek. Jednak dane pokazują, że Tesla traci najwięcej. W zeszłym miesiącu producent samochodów elektrycznych Elona Muska uzyskał gorsze wyniki od swoich konkurentów. Ogólna liczba rejestracji pojazdów elektrycznych pozostała zasadniczo bez zmian, podczas gdy sprzedaż Tesli spadła o 32 proc.

Wyraźny spadek zainteresowania modelami Tesli widoczny był też na rynku brytyjskim. W Wielkiej Brytanii liczba rejestracji Tesli spadła w kwietniu o 25 proc., a w pierwszych czterech miesiącach roku o 14 proc.