Technologie | wiadomości

23 stycznia 2019 r.

100 mln zł od NCBR dla branży gier wideo23 stycznia 2019 r.

Przedsiębiorcy i konsorcja naukowo-przemysłowe mogą ubiegać się o środki w konkursie GameINN organizowanym przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Jego pula wynosi 100 mln zł. Celem jest wsparcie projektów związanych z branżą gier i rozwiązań wideo.
Dyskryminujące algorytmy. Matematyka staje się narzędziem dyskretnej manipulacji na masową skalę

21 stycznia 2019 r.

Dyskryminujące algorytmy. Matematyka staje się narzędziem dyskretnej manipulacji na masową skalę21 stycznia 2019 r.

Jak często klikasz „zgadzam się” podczas przeglądania internetu? Każda strona internetowa informuje nas o tzw. ciasteczkach (ang. cookies). Służą one do wymiany informacji pomiędzy witryną i odwiedzającym, a precyzując część ich zadań – do profilowania użytkowników. Unijne rozporządzenie o ochronie danych osobowych z 27 kwietnia 2016 r. miało być odpowiedzią na zastraszające tempo eksploatacji sposobów kategoryzowania ludzi na podstawie śladów, które zostawiają po sobie w sieci.
Nowe lampy SLD Laser będą zdolne do oświetlania obiektów w odległości jednego kilometra, choć zużywają mniej energii niż jakakolwiek obecnie używana technologia.

21 stycznia 2019 r.

Laserowe reflektory z zasięgiem ok. 1 km. To przyszłość rynku motoryzacyjnego?21 stycznia 2019 r.

Większość kierowców włączając światła w swoim samochodzie raczej nie myśli o tym, że powinny być jaśniejsze. Shuji Nakamura nie należy do tej większości. Ten laureat Nagrody Nobla opracował reflektory samochodowe, którymi można oświetlić niebo. Do tego zużywają mniej energii niż lampy LED.
Nauka języka migowego

19 stycznia 2019 r.

Komputery rozpoznają naszą mowę i pismo. Czy nauczymy je języka migowego?19 stycznia 2019 r.

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Osoba niesłysząca przychodzi do urzędu załatwić kilka spraw. Siada przy specjalnym stanowisku, gdzie patrzy na nią oko kamery – i zaczyna do niej migać. Po drugiej stronie siedzi urzędnik, któremu komputer tłumaczy wykonywane rękoma znaki. Proces zachodzi też w drugą stronę; bez konieczności szkolenia personelu, bez umawiania tłumacza, po prostu sprawnie.

Technologie ››

Telekomunikacja ››

Media ››

Turystyka ››

Zdrowie ››

Edukacja ››

Ekologia ››

Rozrywka ››

Reklama i marketing ››

Chemia ››

Najnowsze galerie>>