Od początku lipca bank wprowadza m.in. darmowe przelewy na Ukrainę oraz bankowość mobilną PeoPay po ukraińsku.

"Na koniec I kw. w Banku Pekao mieliśmy 135 tys. klientów, będących obcokrajowcami. To ok. 28-29% udziałów w rynku. Dokonaliśmy ekspertyzy dotyczącej oczekiwań obcokrajoowców. Mając pokaźny portfel klientów już dzisiaj - szacujemy, że jesteśmy bankiem nr 1, który obsługuje tę grupę obywateli. Wielu z obywateli Ukrainy chce pozostać w Polsce. To są ludzie, którzy podejmują pracę i myślą, by w Polsce pozostać, ale ich poziom ubankowienia w polskich bankach to zaledwie 10%" - powiedział Tomczuk podczas konferencji prasowej. 

"Obsługujemy najwięcej obcokrajowców w Polsce. Zmiany w ofercie dla obywateli z Ukrainy są po to, by tę pozycję umocnić. Biorąc pod uwagę 3 mln obywateli z Ukrainy, którzy mają być w Polsce w 2018 roku, chcielibyśmy otworzyć kilkadziesiąt tysięcy nowych ROR-ów do końca roku. Postrzegamy tu niszę. To trend, którego nie można lekceważyć" - podkreślił. 

Bank poinformował, że blisko co czwarty (22,5%) obywatel Ukrainy korzystający z usług bankowych w Polsce jest klientem Banku Pekao (70 tys.). Wśród studentów odsetek ten jest jeszcze wyższy: co trzeci (30%) student z Ukrainy posiada konto w Pekao (11,4 tys.).

"Nadal jest ogromny potencjał do wzrostu - widać to zarówno w liczbie obywateli Ukrainy - szacujemy, że w 2018 r. będziemy mieli ok. 3 mln obywateli Ukrainy w Polsce, jak i wartości środków, które są przekazywane za granicę. Aż 62% Ukraińców zawozi pieniądze osobiście, 14,3% przekazuje przez zaufane osoby, 15% korzysta ze specjalistycznych firm, a tylko 4,4% przelewa środki z rachunków bankowych. Tu widzimy bardzo dużą rolę banku, aby przekonać obywateli Ukrainy do dokonywania przelewów" - powiedział dyrektor zarządzający w pionie bankowości detalicznej Remigiusz Hołdys, podczas konferencji. 

Środki przekazane za granicę przez obcokrajowców pracujących w Polsce wyniosły 13 mld zł w 2017 r., z czego 11,7 mld zł przekazali obywatele Ukrainy (ok. 90%).

Oferta banku Pekao dla klientów z Ukrainy obejmuje: bezpłatne konto, kartę i bankomaty za granicą, w tym na Ukrainie, realizacja przekazów Western Union w oddziałach Banku Pekao oraz w serwisie internetowym Pekao24, atrakcyjne kursy wymiany walut w oddziałach Banku, serwisie Pekao24 oraz aplikacji PeoPay, infolinię oraz dedykowany program powitalny w języku ukraińskim, wzory umowy rachunku i regulaminów, instrukcję korzystania z bankowości elektronicznej Pekao24, materiały reklamowe, w języku ukraińskim. Ponadto w ramach promocyjnej oferty, klienci będą mogli korzystać z bezpłatnych przelewów na Ukrainę w USD lub EUR. 

Bank Pekao jest jednym z największych banków Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1998 roku akcje Pekao są notowane na warszawskiej giełdzie.