"Po drugim kwartale sfinansowane zostało 60 proc. tegorocznych potrzeb pożyczkowych wynikających z ustawy budżetowej. Jednocześnie na przetargach zamiany prefinansowane zostało 5 mld zł potrzeb pożyczkowych 2019 roku. Na rachunkach budżetowych znajduje się ok. 51 mld zł" - napisał Nowak w komentarzu do planu podaży skarbowych papierów wartościowych.

"W związku z okresem wakacyjnym i dobrą sytuacją płynnościową podaż obligacji na przetargach sprzedaży w III kwartale będzie ograniczona i zawrze się w przedziale 8-18 mld zł. W zależności od potrzeb, zorganizowane będą dwa lub trzy przetargi sprzedaży i odpowiednio trzy lub dwa przetargi zamiany. Przedział podaży na przetargu sprzedaży planowanym na 27 lipca uwzględnia przypadający na lipiec wykup obligacji i wypłatę odsetek w łącznej kwocie ok. 17 mld zł" - dodał.

Zgodnie z komunikatem w maju emitowane na rynku krajowym obligacje kupowały przede wszystkim banki krajowe, których zaangażowanie wzrosło o 7,4 mld zł. W przypadku krajowych inwestorów pozabankowych miał miejsce wzrost o 1 mld zł (głównie ze strony funduszy inwestycyjnych i osób fizycznych). Natomiast zaangażowanie inwestorów zagranicznych spadło o 1 mld zł. (PAP)