Nie tylko o fundusze unijne czy też działania Komisji Europejskiej pytali użytkownicy portalu www.gazetaprawna.pl podczas czatu z Danutą Huebner, polskim komisarzem w Brukseli. Czytelnicy pytali także o zarobki komisarza, możliwość podjęcia pracy w Komisji Europejskiej czy też o kwestie związane z decyzją komisarza o kandydowaniu do Parlamentu Europejskiego w czerwcowych wyborach.

– Polska dostała w zeszłym tygodniu dodatkową zaliczkę 861 mln euro – poinformowała Danuta Huebner, odpowiadając na pytanie dotyczące działań podejmowanych przez KE w związku z kryzysem globalnym. To kolejna transza unijnych funduszy, która trafiła do Polski i ma pomóc gospodarce zachować dobrą kondycję. Łącznie mamy ponad 6 mld euro unijnego wsparcia w ramach perspektywy finansowej 2007–2013.

– Do tej pory, od 2004 roku do dzisiaj, skorzystaliśmy z pomocy z budżetu europejskiego dla polskiej gospodarki w wysokości 18,5 mld euro. Kolejne 62 mld euro zainwestujemy do końca 2013 roku – stwierdziła komisarz.

Internauci byli także zainteresowani pracami nad budżetem Unii Europejskiej na lata 2014–2020. Pytali m.in. o to, czy po 2013 roku będą dostępne dotacje inwestycyjne dla polskich przedsiębiorców. Komisarz poinformowała, że trwają prace nad przyszłą polityką regionalną, wspieraniem przedsiębiorczości, innowacyjności i małych, i średnich przedsiębiorstw. Według niej małe firmy są bardzo ważne z punktu widzenia Komisji Europejskiej, bo bez ich aktywności UE na pewno nie poradzi sobie z kryzysem.

– Na pewno nadal to będzie nasz priorytet polityki regionalnej – podkreśliła Danuta Huebner. Dodała, że o tym, jak duży będzie unijny budżet na lata 2014–2020 i jak zostanie podzielony, dowiemy się w 2012 roku. Komisarz była również pytana o przyszłość Unii. Według niej UE nie stanie się w przyszłości superpaństwem.

Unia Europejska jest i będzie w takiej perspektywie, która może nas interesować, bezprecedensowym związkiem państw narodowych, które dzielą się częścią swojej suwerenności, żeby mieć większą siłę w świecie globalnym i być bardziej skutecznym w rozwiązywaniu problemów i wykorzystywaniu szans rozwojowych – podkreśliła komisarz. Dodała, że kryzys pokazał jednak potrzebę pogłębienia współpracy i mówienia jednym głosem na forum globalnym. Wyraziła nadzieję, że integracja europejska będzie się pogłębiać.