FT otrzymał projekt roboczego dokumentu Komisji Europejskiej w sprawie nadzoru finansowego. Projekt świadczy o tym, że unijni urzędnicy są zdecydowani forsować dwupoziomową koncepcję systemu zapobiegania w przyszłości kryzysom finansowym, zaproponowaną przez byłego prezesa banku centralnego Francji Jacquesa de Larosiere’a.
Wśród głównych zaleceń projektu jest powołanie Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego jako organu oceniającego zagrożenia stabilności finansowej w regionie i udzielającego ostrzeżeń w tym zakresie.
Przewidziane jest także stworzenie europejskiego systemu organów nadzoru finansowego, który ma sprawować nadzór nad poszczególnymi bankami i instytucjami finansowymi. W związku z tym planuje się przekształcenie trzech istniejących paneuropejskich komitetów koordynacyjnych w unijne organy nadzoru, odpowiednio dla sektorów bankowości, ubezpieczeń i papierów wartościowych.
Te trzy nowe ciała otrzymają zadanie stworzenia zharmonizowanych reguł i wypracowania wspólnego podejścia do nadzoru i mają rozstrzygać ewentualne spory między krajowymi organami nadzoru, które zachowają w swej gestii sprawy bieżące.
Reklama
Do kompetencji nowych organizacji może należeć także nadzór nad niektórymi centralnymi podmiotami o ogólnoeuropejskim zasięgu, m.in. agencjami oceny wiarygodności kredytowej i centralnymi unijnymi instytucjami rozliczeniowymi – czytamy w projekcie.
Przewiduje się, że te propozycje prawdopodobnie spotkają się ze stanowczym oporem brytyjskich władz. Zasadnicze obiekcje będą dotyczyć, między innymi, legalności wyposażenia unijnych organów nadzoru w uprawnienia do prawomocnego orzekania w sprawach sporów między krajowymi organami nadzoru.
Inną zasadniczą sporną kwestią może być rozdział odpowiedzialności za nadzór i za kwestie fiskalne oraz uprawnienia nowych paneuropejskich organów do nadzoru nad podmiotami, które – w razie kryzysu – mogłyby potrzebować pomocy finansowej krajowego rządu.
Rzecznik rządu Wielkiej Brytanii powiedział: – Rozważymy starannie raport, gdy zostanie opublikowany. To jest punkt wyjścia do dyskusji.
Projekt Europejskiej Rady ds. Ryzyka Systemowego wydaje się mniej kontrowersyjny. Komisja popiera propozycję de Larosiere'a, by na czele ERRS stał prezes Europejskiego Banku Centralnego, ale dopuszcza też możliwość, by przewodniczącym ERRS był prezes innego banku centralnego, wybrany przez członków Rady.
Jeżeli przewodniczący będzie pochodził z banku centralnego należącego do systemu euro, wydaje się słuszne, by wiceprzewodniczący został wybrany spośród państw członkowskich spoza strefy euro – i vice versa.
Projekt podkreśla też, że ERRS nie będzie uprawniona do podejmowania prawnie wiążących decyzji, lecz będzie zobowiązana do składania okresowo sprawozdań państwom członkowskim i Parlamentowi Europejskiemu.
Dokument Komisji ma zostać opublikowany 27 maja. Dyskusja unijnych ministrów finansów nad projektem może się odbyć już w czerwcu, a niewykluczone, że w tym samym miesiącu ocenią go przywódcy UE podczas spotkania na szczycie.
W zależności od postępu rokowań politycznych, Komisja może przygotować jesienią bardziej szczegółowy akt prawny.