W najnowszym rankingu Banku Światowego "Doing Business 2012" Polska zajęła 62. miejsce wśród 183 krajów. Według obecnej metodologii jest to spadek o trzy pozycje. Według starego sposobu badania - awans z 70. pozycji - poinformował w czwartek BŚ.

W pierwszej trójce państw, w których najlepiej prowadzi się interesy znalazły się: Singapur, Hongkong oraz Nowa Zelandia.

>>> Czytaj też: Kultura życia w kredycie, czyli Polska tonie w długach

Polska wyprzedza Czechy (64. pozycja), Białoruś (69. pozycja), a nawet Włochy (87. miejsce). Lepiej od Polski wypadają m.in. Estonia (24. miejsce), Słowenia (37. pozycja), Słowacja (48. pozycja), a nawet afrykańska Rwanda (45. pozycja).

>>> Polecamy: Inwestorzy są niemal pewni: Grecja zbankrutuje na początku 2012 roku

Reklama

Wśród kategorii branych pod uwagę przy sporządzaniu rankingu Polska bardzo dobrze wypadła w kategorii uzyskania kredytu. Zajęła ósmą pozycję wśród 183 krajów. Znacznie gorzej wygląda uzyskanie pozwoleń na budowę - 160. pozycja, oraz płacenie podatków - 128. miejsce.

Jak powiedział PAP po konferencji prasowej starszy ekonomista Banku Światowego w Polsce Marcin Piątkowski, w okresie, który uwzględnia obecne badanie, czyli do 1 czerwca 2011 r. w Polsce wprowadzono dwie reformy, które miały pozytywny wpływ na naszą pozycję. "Dwie reformy - jedna to elektronizacja dokumentów celnych w handlu zagranicznym. Druga, to reforma dotycząca postępowania upadłościowego, która zwiększyła ochronę wierzycieli i uprościła proces upadłościowy. To dwie reformy, które uwzględniliśmy w tegorocznej edycji +Doing Business+" - powiedział Piątkowski.

Dodał, że Polska należy do nielicznych krajów, które co roku mają jakąś reformę, która ułatwia życie przedsiębiorcom i jest brana pod uwagę w badaniu BŚ.

"W tym roku zostały wprowadzone jeszcze inne reformy, ale już po zamknięciu naszych ksiąg. Chodzi m.in. o reformy dotyczące zamiany zaświadczeń na oświadczenia, czy druga ustawa deregulacyjna" - stwierdził ekonomista BŚ.

Jego zdaniem, jest więc szansa, że dzięki tym reformom Polska może poprawić wynik w przyszłorocznym badaniu. "Trzeba jednak pamiętać, że to ruchomy ranking. My możemy się poprawiać (we wprowadzaniu reform - PAP), ale jeśli inne kraje na świecie poprawiają się szybciej niż my, to i tak będziemy spadać w zestawieniu (...) tym bardziej, że w Polsce od dawna nie przeprowadzano żadnych fundamentalnych reform, np. obniżki podatków" - podkreślił Piątkowski.

Wśród rekomendacji, które przedstawił BŚ, a które poprawiłyby pozycję Polski w zestawieniu są m.in. rezygnacja z kapitału zakładowego przy zakładaniu spółek z o.o., większa elektronizacja, łatwiejsze uzyskiwanie pozwoleń na budowę, czy łatwiejsze płacenie podatków.

Dyrektor generalny w Ministerstwie Gospodarki Henryk Szymański powiedział, że wynik Polski mógłby być lepszy, ale w metodologii są pewne ograniczenia. "W stosowanej metodologii są pewne ograniczenia. Trzeba więc mieć na uwadze, że pozycja Polski w raporcie nie jest do końca adekwatna" - powiedział Szymański. Dodał, że przyjęta metodologia premiuje m.in. raje podatkowe.

"Bank Światowy zbierał dane do pierwszego czerwca 2011, natomiast w ostatnim okresie (...) zostały podjęte i wprowadzone bardzo ważne działania, które uważamy, że bardzo pomagają przedsiębiorcom i obywatelom" - podkreślił Szymański.

Wśród nich wymienił m.in. ułatwienia związane z uruchomieniem od 1 lipca centralnej ewidencji informacji o działalności gospodarczej oraz dwie ustawy deregulacyjne.

Doing Business jest wskaźnikiem Banku Światowego, który obrazuje łatwość prowadzenia interesów w danym kraju. W obecnej edycji przeanalizowano 183 państwa. Pozycja każdego z nich opiera się o 10 kategorii, są to m.in.: łatwość założenia firmy, uzyskiwanie pozwoleń na budowę, uzyskanie kredytu, rejestracja własności, ochrona inwestorów, czy płacenie podatków.

ikona lupy />
Polska flaga. Fot. Shutterstock. / ShutterStock
ikona lupy />
Ranking Banku Światowego Doing Business 2012 – poz. 51-100 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Banku Światowego Doing Business 2012 – poz. 101-150 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Banku Światowego Doing Business 2012 – poz. 151-183 / Forsal.pl