Drugi miesiąc z rzędu najlepsze okazały się fundusze akcji polskich małych i średnich spółek – wynika z zestawienia przygotowanego dla DGP przez firmę doradztwa finansowego Expander. Tym razem podmioty z tej kategorii zarobiły 7,22 proc., trochę mniej niż w styczniu (8,8 proc.).

Wśród tego rodzaju funduszy najlepszy okazał się KBC Akcji Małych Spółek (blisko 11 proc. zysku). Najsłabiej wypadł Allianz Akcji Małych i Średnich Spółek, ale i tak dał zarobić niemal 4 proc. Fundusze akcji dużych spółek (2,9 proc.) nie były już tak zyskowne jak w styczniu (8,5 proc.).

Wyróżnił się wśród nich ING Selektywny (blisko 10 proc. zarobku). Na końcu zestawienia w tej kategorii znalazł się Investor Akcji Dużych Spółek (stopa zwrotu wyniosła 0,56 proc.). Druga pod względem zyskowności kategoria w lutym były fundusze akcji zagranicznych, denominowane w walutach. Przyniosły średnio 4,63 proc. zysku.

>>> Czytaj też: Trwa dobra passa funduszy. Zobacz, ile dały zarobić w lutym

Reklama

Najlepszy wśród nich okazał się PKO Akcji Rynku Japońskiego (9,5 proc.). Po raz kolejny zawiodły fundusze aktywnej alokacji i absolutnej stopy zwrotu, które w teorii powinny zarabiać w każdych warunkach. Średnia stopa zwrotu dla tego rodzaju produktów wyniosła w lutym 2,8 proc. Co ciekawe, czołowe trzy pozycje zajęły fundusze należące do Superfund TFI.

Najlepszy okazał się Superfund C (10,24 proc. zysku). Fundusze mieszane (zrównoważone, czyli posiadające w portfelach mniej więcej po równo akcji i obligacji) zarobiły w lutym 1,84 proc., fundusze stabilnego wzrostu 1,76 proc., dłużne 0,85 proc., a pieniężne i gotówkowe 0,5 proc.

Najwyższa stopa zwrotu na całym rynku krajowych funduszy może się pochwalić Superfund Goldfuture, denominowany w dolarach amerykańskich. Fundusz ten zarabia na wzrostach ceny złota. W lutym kruszec ten podrożał znacząco, o kilkanaście procent, po tym jak pod koniec stycznia szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej zapowiedział utrzymanie stóp procentowych na poziomie bliskim zeru do końca 2014 r.

Tylko 20 spośród 381 funduszy krajowych zakończyło luty pod kreska. Najsłabszy na całym rynku okazał się Amplico Obligacji Światowych, oferowany przez Amplico TFI – jego klienci stracili 2,99 proc. Lutowy ranking TFI wygrało Aviva Investors TFI z niewielka przewaga nad Quercus TFI. Te dwa towarzystwa regularnie plasują się w czołówce naszego rankingu. W styczniu Quercus TFI zwyciężyło, a Aviva Investors TFI było trzecie. Tym razem na podium zmieściło się Idea TFI, które miesiąc temu było czwarte.

ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - luty 2012 r. - cz.1 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - luty 2012 r. - cz.2 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - luty 2012 r. - cz.3 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - luty 2012 r. - cz.4 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - luty 2012 r. - cz.5 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - luty 2012 r. - cz.6 / Forsal.pl
ikona lupy />
Ranking Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych - luty 2012 r. - cz.7 / Forsal.pl