Młody, ambitny lider – taki jest polski dyrektor finansowy według tegorocznego „Barometru Dyrektorów Finansowych”, ogólnoświatowego badania przeprowadzonego przez firmę Michael Page. W tym roku badanie zostało wysłane do ponad 80 tysięcy dyrektorów finansowych z 40 krajów. Spytano ich m.in. o zakres obowiązków, relacje z CEO i plany rozwoju zawodowego. Wyniki pokazują, że nasz kraj jest idealnym miejscem na karierę w finansach, a polscy CFO potrafią to wykorzystać.

ikona lupy />
Paweł Wierzbicki / Media

Jaki jest sposób zarządzania polskich CFO? Najwięcej z nich postrzega siebie jako „lidera” - w ten sposób odpowiedziało 42% badanych. Może być to związane z anglosaskim modelem zarządzania, który jest w Polsce coraz bardziej powszechny. "W obecnych czasach firmy dają dyrektorom finansowym coraz więcej odpowiedzialności za obszary niefinansowe. W rezultacie, to właśnie CFO, jest drugą po CEO osobą, która wie co się dzieje w każdym dziale firmy” - podkreśla Paweł Wierzbicki z Michael Page.

Reklama

Wierzbicki zauważa też, że nasi CFO należą do najmłodszych i najambitniejszych na świecie. „Jak pokazuje badanie wielu z nich chce rozwijać swoją karierę na stanowiskach zarządzających i administracyjnych – 27% widzi się za dwa lata w roli CEO, a 40% na obecnym stanowisku, ale z większym zakresem kompetencji” – zaznacza.

ikona lupy />
Jerome Lafuite / Media

To efekt ciągłej ewolucji roli, jaką pełni CFO w polskich firmach. Dyrektorzy przejmują coraz więcej kompetencji w zakresie wspierania działań biznesowych. Często są w swoich firmach liderami zmian i innowacji. „Od CFO oczekuje się, że nie tylko przedstawi raport finansowy, ale również zaproponuje na jego podstawie niezbędne działania” – mówi Wierzbicki.

Polscy dyrektorzy dostrzegają te zmiany i odpowiednio reagują – częściej niż inni zamierzają rozwijać swoje kompetencje w zakresie języków obcych oraz zarządzania zasobami ludzkimi. Z odpowiedzi wynika, że aż 67% chce poprawić swoje umiejętności zarządzania zespołem. Oznacza to prawie dwukrotny wzrost w stosunku do ubiegłego roku. Zdaniem Pawła Wierzbickiego to również efekt stopniowego wzrostu roli CFO.

„Już teraz dyrektorzy finansowi zajmują się bardzo różnymi obszarami działalności firmy: od IT, przez logistykę, zakupy, po obowiązki administracyjne. Ten trend się utrzyma. CFO wiedzą, że będą w większym stopniu odpowiadali za kierowanie dużymi zespołami, więc naturalnie chcą poszerzać swoje kompetencje językowe i umiejętności w zakresie zarządzania personelem” – stwierdza Wierzbicki.

„W tych wynikach odbija się też aktualna sytuacja gospodarcza. W momencie, w którym firmy często nie mogą sobie pozwolić na podwyżki i szkolenia, kluczowym elementem motywowania zespołu może być zdolność wytworzenia odpowiedniej atmosfery, czyli team spirit” – dodaje.

Coraz więcej kobiet wśród CFO

Raport pokazuje też, że na stanowiskach CFO w polskich firmach jest coraz więcej kobiet. „W tym roku kobiety stanowią już 24% badanych w polskich firmach – to 5 punktów procentowych więcej niż przed rokiem i prawie 10 więcej niż średnio na świecie” - zauważa Jerome Lafuite, dyrektor zarządzający Michael Page International.

Dla porównania, w Niemczech i Brazylii tylko 5% osób na stanowisku dyrektora finansowego to kobiety. Na tle innych państw Polska jest krajem najbardziej przyjaznym dla kobiet aspirujących do objęcia stanowiska CFO.

„Z entuzjazmem odnotowujemy fakt, że w Polsce, świat CFO nie należy już tylko do mężczyzn” – zauważa dyrektor zarządzający Michael Page.

W opinii Lafuite polscy dyrektorzy finansowi nie mają powodów do kompleksów wobec kolegów z zachodniej Europy. Są młodzi, ambitni i wszechstronni. „Gdyby podczas Euro 2012 polska reprezentacja składała się tylko z polskich CFO, nasza drużyna na pewno znalazłaby się w finale” – zaznacza dyrektor zarządzający Michael Page.