Z badania wynika również, że we wrześniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się na poziomie minus 6 wobec minus 3 w sierpniu. Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 20 proc. (przed miesiącem odpowiednio 15 proc. i 18 proc.).

"Na ograniczenie portfela zamówień ogółem w nieco większym stopniu wpływa spadek krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Przedsiębiorcy zgłaszają ograniczanie bieżącej produkcji. Odpowiednie prognozy są negatywne. Stan zapasów wyrobów gotowych wzrasta do poziomu uznawanego za nadmierny. Szybciej rosną należności od kontrahentów (w szczególności w podmiotach produkujących wyroby z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych)" - napisano w komentarzu do badania.

>>> Czytaj też:

Wskaźnik syntetyczny koniunktury nieco spada

Reklama

Koniunktura w budownictwie wciąż negatywna

"Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują redukcje zatrudnienia na poziomie przewidywanym w sierpniu. Ceny wyrobów przemysłowych mogą rosnąć nieco szybciej niż oczekiwano przed miesiącem" - dodano.

Z kolei ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym wyniósł we wrześniu 2012 r. minus 7 wobec minus 5 w sierpniu - podał GUS w komunikacie.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 21 proc. (w sierpniu odpowiednio 14 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

"Oceny dotyczące bieżącej sprzedaży są bardziej pesymistyczne od zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Prognozy w tym zakresie są negatywne, zbliżone do przewidywań z sierpnia. Podmioty sygnalizują nieznaczny wzrost trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, odpowiednie prognozy wskazują na utrzymanie się trudności w tym zakresie" - napisano w komentarzu.

Z badań wynika, że utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów i przewidywany jest spadek zatrudnienia zbliżony do prognozowanego w sierpniu.

"Przedsiębiorcy nadal sygnalizują nadmierny poziom zapasów towarów, w związku z tym planowane jest dalsze ograniczanie ilości towarów zamawianych u dostawców. Przewidywany jest spadek zatrudnienia zbliżony do prognozowanego w sierpniu. Jednostki sygnalizują zwiększenie tempa wzrostu bieżących cen towarów, także w najbliższych trzech miesiącach ceny mogą nadal wzrastać" - dodano.