Warunkiem jest tylko to, by nie mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej w okresie 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do projektu.

Określenie celu

Pierwszym krokiem starania się o dofinansowanie unijne na własną firmę jest określenie celu, na jaki mają być przeznaczone środki. Dlatego trzeba przygotować biznesplan działalności gospodarczej, w którym zostanie jasno wskazane, co zamierzamy robić oraz jakie to ma przynieść skutki.

Program jest najważniejszy

Reklama
Konieczne jest znalezienie odpowiedniego programu operacyjnego, w ramach którego zamierzamy pozyskać dofinansowanie, oraz podmiotu, który prowadzi projekt. Instytucje te organizują konkursy na projekty starające się o dofinansowanie. Listę takich instytucji znaleźć można na stronach internetowych urzędów marszałkowskich, wojewódzkich i powiatowych urzędów pracy, stowarzyszeń, organizacji i fundacji.

Sprawdzenie terminu naboru wniosków

Terminy są bardzo dokładnie określane tak jak i miejsca gdzie przyjmuje się wnioski. Trzeba też zapoznać się z dokumentacją wybranego programu. To podstawa do prawidłowego opracowania aplikacji konkursowej.

Składanie wniosku

Należy wypełnić formularz dostępny na stronie wybranego programu operacyjnego. Eksperci doradzają, by korzystać z umieszczonych przy nich instrukcji, zwłaszcza gdy wniosek o dotacje jest przygotowywany po raz pierwszy. Do wniosku, który należy przygotować w wersji papierowej i elektronicznej, trzeba dołączyć harmonogram realizacji projektu, analizę finansową, studium wykonalności oraz biznesplan. Wysłane dokumenty podlegają ocenie nie tylko formalnej, lecz także i merytorycznej. To oznacza, że sprawdzana jest nie tylko treść projektu, który zamierzamy uruchomić, jego wykonalność, ale też zgodność z wymogami, czyli na ile realizuje on cele wskazane przez program, z którego mają być wypłacone pieniądze. Ocena wniosku może potrwać 3 miesiące.

Podpisanie umowy

Podpisuje się ją z instytucją, która będzie przekazywała dotację. Umowa określa obowiązki i uprawnienia, harmonogram realizacji projektu i jego budżet oraz szczegóły rozliczania projektu. Wówczas też trzeba donieść pozostałe dokumenty wymagane przez dany program jak na przykład zaświadczenie o niezaleganiu z składami w ZUS. Dotacja jest wypłacana w formie refundacji. By ją uzyskać, trzeba jeszcze złożyć wniosek o płatność wraz dokumentami poświadczającymi poniesienie kosztów, czyli fakturami. Dopiero gdy wniosek zostanie zweryfikowany, następuje rozliczenie projektu i wypłata dotacji.