Według niego, spółka wkrótce zostanie dofinansowana kwotą 15 mln zł, co pozwoli na spokojne funkcjonowanie przez najbliższe 12 miesięcy.

"Wybraliśmy na zasadzie analizy eksperckiej 30-40 projektów, z których po dokładniejszej ocenie wybierzemy połowę do dalszych prac analitycznych. Do końca I kw. 2014 r. chcemy wybrać 2-3 z nich i doprowadzić do warunkowego zobowiązania się przez PIR do zainwestowania w nie" - powiedział Grendowicz na konferencji prasowej.

Prezes PIR wyjaśnił, że czas jest potrzebny zarówno z powodu konieczności dokładnej analizy poszczególnych projektów, jak i trwających jednocześnie prac nad organizacją i tworzeniem struktury nowej spółki.

"W ciągu 2 tygodni powinniśmy zakończyć rozmowy z kandydatami na wiceprezesów. Pracują oni obecnie w bankach inwestycyjnych czy funduszach private equity, więc osobną kwestią jest, kiedy będą w stanie podjąć pracę w PIR, ze względu na obowiązujące ich klauzule o zakazie konkurencji" - powiedział Grendowicz.

Reklama

Szef PIR wyjaśnił, że zarząd ma się składać z prezesa i dwóch wiceprezesów. Rada nadzorcza z kolei będzie liczyła 9 członków, 4 powoływanych przez stronę rządową i BGK oraz 5 niezależnych ekspertów, co ma zapewnić apolityczność PIR. Spółka liczy także na szybkie wsparcie finansowe, by rozpocząć faktyczną działalność.

"Lada chwila zostaniemy dofinansowani kwotą 15 mln zł, która pozwoli nam funkcjonować przez pierwszy rok. Kapitały PIR będą podnoszone wraz z powstawaniem potrzeb inwestycyjnych" - dodał Grendowicz.

Najbliższe miesiące PIR ma poświęcić także na przygotowanie polityki inwestycyjnej. W jego ocenie, taki zarys strategii inwestycyjnej powinno być jednym z pierwszych dokumentów opublikowanych przez spółkę.

"Pozwoli ona na prowadzenie rozmów z międzynarodowymi podmiotami i instytucjami finansowymi, które mogłyby wesprzeć PIR" - podsumował Grendowicz.

Celem ogłoszonego w ub. roku przez premiera Donalda Tuska Programu "Inwestycje Polskie" jest zapewnienie zachowania obecnej dynamiki inwestycji w projekty infrastrukturalne o długim horyzoncie czasu, przy jednoczesnym wykorzystaniu długoterminowego finansowania oraz zaangażowania kapitałowego.