Sensacyjny zwycięzca kwietniowego rankingu Expandera i DGP tym razem znalazł się na przedostatniej pozycji. Maj był udanym miesiącem dla inwestorów, którzy zdecydowali się na zakup jednostek funduszy akcyjnych, w szczególności tych, które mają walory małych i średnich polskich spółek.

Przeciętna stopa zwrotu w przypadku takich funduszy przekroczyła 9 proc. Najlepsze, zarządzane przez Amplico TFI, KBC TFI oraz PZU TFI, mogły się pochwalić ponad 10-proc. wzrostem wartości, a wyniki najgorszych nie spadły poniżej 6 proc. Znakomicie radziły sobie także fundusze stawiające na polskie akcje z szerokiego rynku. Stopa zwrotu żadnego z nich nie była gorsza niż 5,5 proc., a średni miesięczny wynik przekroczył 7,5 proc. Na drugim biegunie znalazły się fundusze dłużne, krajowe i zagraniczne.

>>> Czytaj też: Fundusze: w maju to akcje przyniosły zyski, a obligacje straty

Przyniosły inwestorom straty – pierwsze przeciętnie prawie 0,5 proc., drugie – około 0,3 proc. Majowe wyniki mogą skłaniać inwestorów do przerzucania środków z funduszy obligacyjnych do akcyjnych. W kwietniu saldo wpłat i umorzeń w przypadku pierwszych przekroczyło 1 mld zł, drugie zaś odnotowały spadek wartości aktywów.

Reklama

Ewentualne odwrócenie tendencji byłoby korzystne dla TFI, bo od funduszy akcji pobierają wyższą marżę. Na plusie (średnio 2,5 proc.) miesiąc zakończyły też fundusze akcji zagranicznych. Były jednak wyjątki. Tąpnięcie na tokijskiej giełdzie mocno odcisnęło się na miesięcznych rezultatach funduszy akcji japońskich. Jednostki ING (L) Japonia straciły 3,6 proc., a PKO Akcji Rynku Japońskiego – 4,6 proc. Wśród funduszy zagranicznych akcji gorszy wynik miał tylko ING (L) Ameryki.

>>> Czytaj też: TFI: Boom na nowe fundusze już minął