Warszawa, 08.07.2019 (ISBnews) - Właśnie wystartował pierwszy crowdsourcingowy program Grupy Ciech. Jego celem jest wykorzystanie kreatywności szerokiej rzeszy inżynierów, naukowców, instytucji czy pasjonatów i wypracowanie efektywnych rozwiązań dla dwóch wyzwań, przedstawionych przez spółkę, podał Ciech. Pierwszym jest zagospodarowanie wapna posodowego, drugim - odzysk ciepła w procesie sodowym.
Crowdsourcing, czyli proces, w ramach którego organizacja zleca rozwiązanie jakiegoś zadania bardzo szerokiej grupie ludzi w formie otwartego dla wszystkich zainteresowanych wyzwania, to oprócz inwestycji w technologiczne startupy, współpracy z ośrodkami naukowymi i rozwoju własnego centrum badawczo-rozwojowego, jeden z elementów innowacyjnej strategii rozwoju Grupy Ciech.
"W Ciech zależy nam na współpracy z kreatywnie myślącymi naukowcami z całego świata, których pomysły mają potencjał biznesowy. Jesteśmy elastyczni, dopasowujemy formę naszego zaangażowania do każdego projektu, tak aby zapewnić najlepsze efekty i w efekcie wytyczać nowoczesne standardy w podejściu do innowacji w przemyśle chemicznym. Tym samym chcemy zapewnić Grupie Ciech
przewagę konkurencyjną. Pierwszy projekt crowdsourcingowy uruchamiamy z globalną platformą www.ennomotive.com, poprzez którą zapytamy inżynierów, naukowców czy wynalazców o ich pomysły na innowacje w obszarze produkcji sody i utylizacji odpadów. Najlepsze pomysły zostaną nagrodzone grantami" - powiedziała prezes Ciech R&D, spółki odpowiedzialnej za koordynowanie projektów innowacyjnych w całej Grupie Ciech, Aleksandra Janusz, cytowana w komunikacie.
Eksperci z Ciech wybiorą najlepsze projekty w oparciu o takie kryteria, jak wykonalność techniczna, ilość zagospodarowanego surowca, czy efektywność biznesowa rozwiązania (najniższy koszt operacyjny w stosunku do potencjalnego zysku). Do 12 sierpnia będzie trwać pierwszy etap konkursu. Po jego zakończeniu, firma wybierze najlepsze pomysły, które przejdą do kolejnego etapu, wymagającego ich doprecyzowania i skonkretyzowania - zarówno pod kątem technologicznym, jak i biznesowym. Najlepszy projekt zostanie nagrodzony grantem w wysokości 12 000 euro, zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca mogą liczyć na 1 500 euro nagrody, wskazano w materiale.
Grupa Ciech jest jednym z liderów europejskiego rynku chemicznego. Jest drugim co do wielkości producentem sody kalcynowanej (używanej do produkcji szkła) w Europie i jednocześnie jedynym producentem tej substancji w Polsce. Od 2005 r. Ciech notowany jest na warszawskiej giełdzie. Jego skonsolidowane przychody wyniosły 3,67 mld zł w 2018 r.
(ISBnews)