Warszawa, 28.03.2019 (ISBnews) - Wydzielona z Selvity spółka usługowa będzie rozwijała się organiczne oraz poprzez przejęcia i prowadzi obecnie rozmowy z kilkoma podmiotami w tej sprawie. Spółka zakłada, że przejęcia będą finansowane przez banki, nie planuje natomiast emisji obligacji, poinformowali przedstawiciele zarządu.
"Spółka usługowa będzie kupowała podmioty uzupełniające, być może mniejszych konkurentów tak, aby rozwijać się nie tylko organicznie, ale i przez przejęcia. Chcemy utrzymać synergie operacyjne w obu spółkach. Chcemy także, żeby była większa wartośc i płynnośc akcji" - powiedział prezes Paweł Przewięźlikowski podczas konferencji prasowej.
"Chcemy być CRO z pierwszej piątki na świecie - bez akwizycji nie będzie to możliwe" - dodał.
Jak poinformował prezes, Selvita ma zidentyfikowanych kilkanaście celów zarówno za granicą jak i w Polsce. Chodzi o spółki, które by uzupełniały jej ofertę.
"Z częścią tych spółek jesteśmy w rozmowach. Mamy nadzieję, że uda nam się coś zrobić może jeszcze w tym roku, ale nie chciałbym się do niczego zobowiązywać" - powiedział Przewięźlikowski.
Selvita zakłada, że akwizycje będzie finansować przy udziale banków, nie planuje natomiast emisji obligacji.
"Jak każda spółka usługowa, która będzie pracowała na dodatniej EBITDA, mamy nadzieję, że będziemy w stanie - jak już przejdziemy całą tę fazę przekształceń - prezentować bankom takie sprawozdania, w których będziemy mogli spokojnie do tych kilkukrotności EBITDA pobierać zadłużenie na rynkowych warunkach. To jest jedna możliwość. Z drugiej strony bardzo mocno przymierzamy się też do tego, by poprzez wykup lewarowany też w przyszłości robić takie akwizycje. Po prostu stosować te metody, które inni z powodzeniem stosują już od lat na rynku" - powiedział wiceprezes Bogusław Sieczkowski.
"Na ten moment nie myślimy o obligacjach, ponieważ nie ma rynku, nie powinniśmy iść w poprzek tego trendu, który ostatnio jest obserwowany na polskim rynku kapitałowym" - dodał.
Selvita poinformowała dziś, że zamierza podzielić się na dwie niezależne spółki o globalnym zasięgu. Pierwsza firma skupi się na rozwoju własnych projektów w obszarze małych cząsteczek o potencjale terapeutycznym w onkologii, a druga będzie świadczyć laboratoryjne usługi badawczo-rozwojowe na rzecz klientów zewnętrznych. Obie spółki będą notowane na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
Na potrzeby podziału spółka dokonała wyceny obu segmentów działalności. Wartość segmentu innowacyjnego została określona na 976 mln zł, a segmentu usługowego na 382 mln zł.
"Do tego wydarzenia przygotowywaliśmy się od paru miesięcy. Teraz wchodzimy już na formalną ścieżkę podziału. Liczymy, że na przełomie trzeciego i czwartego kwartału będziemy mieli komplet zgód zarówno jeśli chodzi o KNF, jak również zgodę akcjonariuszy Selvity. Planujemy, że na sierpień-wrzesień będziemy mogli zwołać walne zgromadzenie podczas którego akcjonariusze Selvity zaakceptują ten podział i to umożliwi nam wejście w ostatnią fazę - rejestracji w sądzie i wystąpimy do giełdy i KDPW z prośbą o wyznaczenie daty, po której będą już notowane dwie spółki wydzielone z Selvity" - powiedział Sieczkowski.
"Wierzymy, że ten podział uwolni dwie części, które teraz będą mogły bardzo dynamicznie się rozwijać. Jest to optymalny moment, bo strona innowacyjna jest w bardzo dobrej sytuacji jeśli chodzi o aktywa jakie posiada, plan rozwoju i środki na plan. Po stronie usługowej jesteśmy w fazie dynamicznego rozwoju już od wielu lat. Wierzymy, ze ten podział pozwoli nam wzmocnić to na kolejne lata" - dodał.

Jak podkreślił dyrektor działu biologii Selvity Miłosz Gruca, dotychczas Selvita koncentrowała się na wzroście organicznym i ta strategia bardzo dobrze działała. Od tego roku akwizycje będą mocnym punktem strategii rozwoju, gdyż spółka musi reagować na to, co dzieje się na globalnych rynkach, które mocno się konsolidują, a duzi gracze stają się coraz więksi poprzez politykę akwizycji.
"Liczymy, że akwizycje lokalne i europejskie takich firm pomogą nam w zmniejszeniu odległości pomiędzy nami, a czołówką firm z tego segmentu. Liczymy też, że dynamiczne akwizycje pomogą nam w sięganiu po bardziej złożone i bardziej wysokomarżowe projekty" - powiedział Gruca.
Selvita jest polską firmą biotechnologiczną działającą w obszarze odkrywania i rozwoju leków stosowanych w leczeniu chorób nowotworowych, chorób ośrodkowego układu nerwowego i chorób autoimmunologicznych. Zajmuje się również świadczeniem usług badawczo-rozwojowych i budową rozwiązań informatycznych wspierających projekty innowacyjne. Od 2011 roku Selvita była notowana na rynku NewConnect, zaś w grudniu 2014 r. spółka przeniosła notowania na rynek główny GPW.
(ISBnews)