"Ładowarki zbuduje Electro-Mobility z Grupy ČEZ, operator największej krajowej publicznej sieci ładowania. Infrastruktura powstanie także dzięki wsparciu z Instrumentu Łącząc Europę (CEF)" - czytamy w komunikacie.

Pierwsze dwie ładowarki w ramach współpracy uruchomiono testowo na stacji sieci Benzina w miejscowości Rousínov. Łącznie na trzech stacjach sieci można już ładować samochody elektryczne.

Do końca roku CEZ i Benzina uruchomią 10 szybkich ładowarek, a w ciągu dwóch lat - w 25 lokalizacjach wskazanych przez Unipetrol. Urządzenia mają pozwolić na naładowanie do poziomu 80% w ok. 20-30 minut.

"Chcemy oferować jak najszerszy zakres produktów i usług na naszych stacjach. Oprócz tradycyjnych paliw oferujemy alternatywę w postaci LPG i CNG. Teraz poszerzamy ofertę o energię elektryczną. W ramach pierwszej fazy projektu wybraliśmy 25 stacji w eksponowanych lokalizacjach - w miastach, przy autostradach i drogach pierwszej klasy. Pracujemy nad wprowadzeniem do oferty także wodoru, ponieważ go produkujemy. Mamy gotowe studia wykonalności dla konkretnych lokalizacji. Projekt jest fazie pozyskiwania niezbędnych zgód" - powiedział wiceprezes Unipetrolu Tomasz Wiatrak, cytowany w komunikacie.

"Zdecydowaliśmy się na współpracę i wpólne rozwijanie sieci elektromobilności Stacje benzynowe to logiczne miejsce na ładowanie samochodu, kierowcy są przyzwyczajeni do tankowania i dostępności usług w takich miejscach" - powiedział dyrektor Działu Biznesu i Strategii w CEZ Pavel Cyrani.

Unipetrol i CEZ rozpoczęły współpracę w 2014 r., kiedy zainstalowano ładowarki na stacjisieci Benzina w miejscowości Vrchlabí.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 95,36 mld zł w 2017 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Grupa CEZ posiada aktywa w kilkunastu krajach regionu, m.in. w Polsce, Rumunii, Bułgarii i Turcji. Od 2006 r. spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie.

(ISBnews)