Warszawa, 08.03.2018 (ISBnews) - NanoGroup dokonało kolejnego zgłoszenia patentowego w związku z badaniami spółki zależnej NanoVelos nad nanocząstką, która skutecznie współdziała z wykorzystywaną w leczeniu wielu typów nowotworów epirubicyną, zmniejszając jej toksyczność oraz poprawiając skuteczność, poinformowała spółka.
Badania prowadzone na zlecenie NanoVelos w Centrum Medycyny Doświadczalnej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku miały na celu porównanie i ocenę toksyczności oraz skuteczności przeciwnowotworowej epirubicyny enkapsulowanej (umieszczonej) w nanocząsteczkach i wolnej epirubicyny u myszy z implantowanym ksenograftem (model nowotworu jajnika). Wstępny raport wykazał, że wyniki są pozytywne, podano.
"Wyniki badań napawają nas optymizmem. Wykazały bowiem, że wykorzystując nasze nanocząstki jako nośniki dla epirubicyny, zwiększana może być skuteczność przeciwnowotworowa i jednocześnie ograniczane są działania niepożądane tego popularnego leku. Otrzymane wyniki są na tyle istotne, że zdecydowaliśmy się na złożenie kolejnego zgłoszenia patentowego. Teraz skoncentrujemy się na określeniu najskuteczniejszego sposobu dawkowania leku. Realizowany harmonogram jest zgodny z planami przedstawionymi inwestorom w trakcie oferty publicznej przeprowadzonej w końcówce 2017 r." - powiedział członek Zarządu NanoGroup Tomasz Ciach, cytowany w komunikacie.
Epirubicyna jest powszechnie stosowanym chemioterapeutykiem. Znajduje zastosowanie w leczeniu często występujących nowotworów, w tym nowotworu piersi, jajnika, żołądka, płuca czy jelita grubego. Stosowana jest zarówno w monoterapii, jak i terapii skojarzonej z innymi lekami przeciwnowotworowymi, podano również.
"Szerokie zastosowanie epirubicyny jest dla nas kluczową kwestią. Jeśli bowiem dalsze badania potwierdzą pozytywny wpływ naszych nanocząsteczek w trakcie terapii tym lekiem, będzie to stanowiło potwierdzenie szerokiego obszaru dla zastosowania systemu NanoVelos w praktyce klinicznej z innymi chemioterapeutykami. Biorąc to pod uwagę, jesteśmy przekonani o ogromnym potencjale naszych nanocząstek" – dodał prezes Marek Borzestowski.
W skład NanoGroup wchodzą trzy spółki zależne działające od kilku lat (NanoVelos S.A., NanoSanguis S.A., NanoThea S.A.), w których prowadzony jest rozwój pięciu zaawansowanych projektów biotechnologicznych. NanoGroup koordynuje i nadzoruje działania poszczególnych spółek zależnych, będąc ośrodkiem, w którym podejmowane są decyzje dotyczące tworzenia i realizacji strategii rozwoju.
(ISBnews)