"Złożyliśmy prospekt 30 marca. Chcielibyśmy, żeby REINO Dywidenda Puls przeprowadziła IPO jak najszybciej w tym roku. Przed lub po wakacjach, w zależności od terminu zatwierdzenia prospektu. Teraz jest to głównie zależne od regulatora. Spółka powstała po to, by bezpośrednio po nabyciu dwóch pierwszych nieruchomości biurowych, rozpocząć prace nad upublicznieniem. Bezpośrednio po zakończeniu pierwszego roku obrotowego, przygotowaliśmy i złożyliśmy prospekt. Spółka jest przygotowana do jak najszybszego IPO" - powiedział Świątkowski ISBnews w kuluarach konferencji Perspektywy rozwoju REIT w Polsce.

"W najszerszym możliwym zakresie spółka spełnia definicję REIT-u. Z wyjątkiem kryteriów, które nie zależą od nas, w szczególności jednorazowego opodatkowania. Ale w ramach obecnych przepisów, statut jest dostosowany do zasad działania REIT-ów" - podkreślił.

Prezes REINO Partners zadeklarował, że spółka chce się zaangażować we wszelkie działania prowadzące do powstania legislacji dla REIT w Polsce. "Są pozytywne sygnały, np. prezes giełdy mówi, że REIT-y są potrzebne giełdzie i polskiej gospodarce" - przypomniał.

"Gdy wejdą polskie regulacje, zmienimy automatycznie status na REIT. Zakładamy, że to będzie formalność. Ewentualnie dostosujemy się, jeśli pewne regulacje będą inne niż w statucie spółki" - wyjaśnił.

Spółka ma obecnie w portfelu biurowce Malta House w Poznaniu oraz Alchemia I w Gdańsku.

"Chcemy jak najszybciej mieć 5-7 nieruchomości tego typu. Nie będzie to możliwe po IPO, będą potrzebne następne podwyższenia kapitału. Ta liczba obiektów to minimum, gdzie można mówić o w pełni zdywersyfikowanym portfelu. Do pierwszych wybraliśmy biurowce. Uważamy, że dobrze zlokalizowany i w pełni wynajęty biurowiec o wartości ponad 25 mln euro jest w tej chwili najlepszym aktywem dla tego typu dywidendowych inwestycji" - powiedział także.

"Chcemy jak najwyższego udziału inwestorów indywidualnych w akcjonariacie. To jest produkt przede wszystkim dla nich. Ich minimalny udział powinien być warunkiem statusu REIT. Oczywiście, w IPO udział instytucji, szczególne OFE, będzie znaczący. Ale OFE także inwestują pieniądze inwestorów indywidualnych" - podsumował.

Wcześniej podczas konferencji Świątkowski mówił m.in. że jednorazowe opodatkowanie zrówna szanse polskich REITów w rywalizacji z zagranicznymi inwestorami.

Tomasz Chaberko

(ISBnews)