Najbardziej płynnymi parami złotego są pary USD/PLN oraz EUR/PLN, a większość aktywności handlowej przypada na godziny pomiędzy 9:00 a 17:00 GMT.

Historia złotego

Początków złotego doszukać możemy się jeszcze w Średniowieczu – walutę po raz pierwszy wprowadzono w XIV wieku. W historii złotego denominowano czterokrotnie, aż do ostatniej rewaluacji w 1995 roku. Denominacji tej dokonano w celu dostosowania się do skutków hiperinflacji z pierwszej połowy dekady.

Polska od 2004 r. jest członkiem Unii Europejskiej, ale jeszcze nie wprowadziła euro jako oficjalnej waluty. W obliczu ostatnich trudności gospodarczych w Europie rośnie w Polsce znaczenie przeciwników przyjęcia wspólnej waluty, a według ostatniego badania opinii publicznej z sierpnia 2012 r., przeprowadzonego przez TNS Polska, „zaledwie jeden respondent na stu (1 procent) chciałby wprowadzenia euro w Polsce jeszcze w tym roku, a 2 procent – w 2013 i 2014 roku”. Ponieważ
nie ustalono konkretnej daty wprowadzenia euro, i wobec utrzymującej się niechęci wobec wejścia do Eurolandu, mało prawdopodobne jest, aby Polska przyjęła euro w najbliższej przyszłości.

Reklama

Kurs walutowy USD/PLN w latach 1993- 2012

W latach 1993-2012 kurs USD/PLN wynosił średnio 3,3, osiągając w październiku 2000 r. historycznie wysoki poziom 4,7, oraz historycznie niski poziom 1,7 w czerwcu 1993 r. Jak większość walut gospodarek wschodzących, złoty uległ osłabieniu podczas szczytu globalnego kryzysu finansowego w 2008 roku, jednak od tamtej pory waluta odzyskała straty. Obecnie kurs pary USD/PLN oscyluje wokół 3,2.

Porady dla osób obracających złotym

Punkt odniesienia dla Europy Środkowej i Wschodniej

Ponieważ Polska posiada najgłębszy i najbardziej płynny rynek walutowy w Europie Środkowej, złoty jest popularny jako punkt odniesienia dla całego regionu Europy Środkowej i Wschodniej. Nie zawsze jednak tak było. Reputacja gospodarcza Polski znacząco poprawiła się w momencie, gdy okazało się, że jest to jedyna gospodarka europejska, która nie wpadła w recesję na fali kryzysu wywołanego przez upadek Lehman Brothers. W rezultacie, kierunek kursu złotego jest ściśle skorelowany z postrzeganiem ryzyka oraz rozwojem wydarzeń związanych z unijnym kryzysem zadłużenia. Uspokojenie w związku z unijnym kryzysem zadłużenia mogłoby zwiększyć popyt na złotego.

Instrument strategii carry trade

W okresie pozytywnego postrzegania ryzyka wyższe stopy procentowe w Polsce często zachęcały inwestorów do wykorzystywania waluty w operacjach carry trade. Strategia carry trade polega na zaciągnięciu pożyczki w jednej walucie po niskich stopach procentowych, zamianie kredytu na inną walutę o wysokich stopach procentowych i pożyczaniu w drugiej walucie. Ryzyko związane ze strategią carry trade polega na tym, że pierwsza waluta może zyskać wartość względną wobec drugiej waluty, przed spłaceniem pożyczki. Polska stopa referencyjna została podniesiona w maju do 4,75%, a stopy zwrotu EBC wynoszą 0,75% - sytuacja ta zwiększyła popyt na złotego. Traderzy zawierali transakcje krótkiej sprzedaży przynoszącego niskie zwroty euro w stosunku do bardziej rentownego złotego. W ostatnim czasie były to bardzo popularne transakcje, ale rosnące obawy o perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce ostudziły zainteresowanie transakcjami carry trade.

Interwencja Banku Centralnego

Narodowy Bank Polski był w ostatnich latach względnie aktywnym bankiem, interweniując w okresach słabości, w celu wsparcia kursu złotego. Niektórzy analitycy odnosili się krytycznie wobec zaangażowania rynkowego Banku Centralnego i nieudanych prób interwencji, jednak Bank Centralny uważany jest za ważny element ochrony waluty i gospodarki polskiej.

Dane gospodarcze

Kształtowanie się kursu złotego wobec EUR jest ściśle powiązane z danymi gospodarczymi i perspektywami wzrostu w Polsce. Polska jest największą wschodnią gospodarką UE, zaś większość polskiego eksportu kierowana jest do krajów Unii. Ostatnie dane PKB wskazują na spowolnienie polskiej gospodarki. Obawy o przyszły wzrost osłabiły złotego wobec euro o 2,6%, przez co złoty odnotował najgorsze wyniki spośród 25 walut rynków wschodzących obserwowanych przez Bloomberga. Polska planuje cięcia w budżecie na 2012 r., aby zrealizować unijny cel 3% deficytu, a w 2013 roku cel 2,2%.