Przejęcie banku Bankia to kolejny krok rządu w stronę ratowania hiszpańskiego system finansowego i odzyskania wiary inwestorów w hiszpańską gospodarkę. Na rynku pojawia się coraz więcej obaw o możliwe ukryte straty banków, a to z kolei winduje koszty pożyczkowe państwa.

Informacja o przejęciu kontroli w Bankia pojawiła się dwa dni po tym, jak prezes banku Rodrigo Rato ogłosił odejście ze stanowiska. Nowym szefem Bankii ma być Jose Ignacio Goirigolzarri, były wiceprezes banku Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA).

“To tak naprawdę nacjonalizacja banku Bankia – ta wiadomość jest szokująca” – mówi Mauro Guillen, profesor zarządzania międzynarodowego na Uniwersytecie Pensylwanii w Filadelfii w wywiadzie telefonicznym dla Bloomberga. „Nowy człowiek z BBVA przychodzi do Bankii z pełnym wsparciem ze strony rządu przy wcielaniu jego strategii” – dodaje profesor.

Różnica w oprocentowaniu hiszpańskich 10-letnich obligacji i bezpiecznych niemieckich bundów była w środę najwyższa od listopada, a koszt zabezpieczenia przed niewypłacalnością Hiszpanii poszybował do rekordowego poziomu. Rentowność hiszpańskich 10-latek spadła dziś do 6,01 proc. z 6,08 proc. w środę.

>>> Czytaj więcej o kłopotach hiszpańskiej gospodarki: Hiszpania zawisła nad przepaścią, giełda w Madrycie rekordowo słaba