Prawie połowa nie ma odłożonych żadnych środków na tzw. „czarną godzinę", ale jednocześnie Polacy chętniej, niż inne nacje zadłużają się, wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie grupy ING w 10 krajach na świecie.

„Z badania wynika, że znacznie lepiej oceniamy stan naszej wiedzy o finansach, niż odzwierciedla to rzeczywistość" - powiedział dziennikarzom dyrektor w ING Banku Śląskim Grzegorz Wyrzykowski. Odsetek osób w Polsce, które przed badaniem twierdziły, że dość dobrze znają się na finansach, wynosił 44 proc., zaś wynik quizu pokazał, że jest to zaledwie 23 proc. Wśród ankietowanych na świecie 26 proc. deklaruje, że bardzo dobrze radzi sobie z finansami, tyle samo Polaków deklaruje tak samo, natomiast 7 proc. Polaków uważa, że nie radzi sobie wcale (w pozostałych 9 krajach jest to 5 proc.).

>>> Czytaj też: William H. Gross i Mohamad El-Erian: Najbardziej wpływowi ludzie na rynkach finansowych

Obecnie 63 proc. Polaków ma podstawową wiedzę finansową, co daje 7-mą pozycję wśród 10 krajów biorących udział w badaniu, a 26 proc. respondentów z pozostałych krajów uważa, że bardzo dobrze lub całkiem dobrze radzi sobie z finansami. Blisko połowa (48 proc.) Polaków ma poczucie kontroli nad finansami, choć wyniki quizu nie potwierdzają takiego stanu. Jednocześnie 93 proc. Polaków deklaruje, że chciałoby lepiej radzić sobie z gospodarowaniem pieniędzy, choć aż 36 proc. odkłada to na później, 22 proc. nie wie, od czego zacząć, 25 proc. nie ma na to czasu, a 13 proc. nie interesuje się tymi sprawami. Prawie połowa Polaków (46 proc.) nie ma żadnych oszczędności, a mniej odłożonych środków mają tylko Amerykanie (48 proc.), w pozostałych krajach jest to 33 proc. Aż 59 proc. zarobionych pieniędzy Polacy wydają na żywność i mieszkanie, zaś 8 proc. na oszczędności.

Reklama

Ponad 60 proc. polskich respondentów planuje swój budżet domowy, a globalnie jest to 30 proc., zaś w przypadku barku środków Polacy chętniej, niż mieszkańcy innych krajów pożyczają pieniądze (24 proc. wobec 16 proc. we wszystkich krajach). Z badania wynika, że najbardziej zaradni finansowo są Azjaci, którzy również wykazują największą chęć, by poszerzać wiedzę w tym zakresie.

>>> Polecamy: Weber, Juncker, Roubini, Muenchau, Reddy - nowe wyrocznie ekonomii

Badanie zostało przeprowadzone online (z wyjątkiem Indii) przez Epiphany Research Based Consultancy na próbie 5380 respondentów z 10 krajów (Polska, Belgia, Hiszpania, Holandia, Rumunia, USA, Meksyk, Indie, Korea Południowa i Japonia; w Polsce na próbie 500 osób) w listopadzie 2010 r.