Pierwsze półrocze 2009 roku przyniosło wzrost aktywów zarządzanych w ramach ubezpieczeniowych funduszy kapitałowych (UFK) o +5 proc., do poziomu 27,1 mld PLN. Chociaż sytuacja zaczęła się polepszać to obecna wielkość środków pod zarządzaniem w ramach UFK jest nadal mniejsza o niemal -8,5 mld PLN od rekordowego pod tym względem czerwca 2007 roku.

Wzrost aktywów w pierwszym półroczu tego roku jest głównie zasługą sprzyjającej koniunktury na rynku akcji. W przeciągu pierwszych sześciu miesięcy tego roku indeks szerokiego rynku WIG zyskał bowiem na wartości +11,7 proc., a WIG20 +4,1 proc.

Poza tym zwyżkowały także indeksy małych i średnich spółek: mWIG40 zyskał + 17,1 proc., a sWIG80 +36,0 proc. Wraz ze wzrostami na giełdzie ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe zaczęły również pozyskiwać nowy kapitał. Nieco ponad 1/3 łącznego wzrostu aktywów zgromadzonych w ramach UFK była pochodną dodatniego salda wpłat i wypłat. W ciągu pierwszego półrocza do funduszy kapitałowych napłynęło łącznie +445 mln PLN. Dla porównania w drugiej połowie ubiegłego roku klienci wpłacili 383 mln PLN.

Dodatnie saldo wpłat i umorzeń pokazuje szczególny charakter kanału dystrybucji jakim jest sprzedaż funduszy inwestycyjnych ‘ubranych’ w polisę ubezpieczeniową. Podczas gdy, w okresach sześciomiesięcznych, fundusze inwestycyjne od pierwszego półrocza 2008 roku sukcesywnie odnotowywały odpływ środków, funduszom kapitałowym ujemne saldo wpłat i umorzeń "zdarzyło się” tylko jeden raz (w drugim półroczu 2008 roku). Wynika to między innymi z regularnego systemu wpłat, który przeważa na rynku produktów inwestycyjnych z UFK ale przede wszystkim z „systemu kar” w postaci opłat likwidacyjnych, jakimi obwarowane jest wcześniejsze opuszczanie programów inwestycyjnych.

Udział aktywów sześciu największych towarzystw ubezpieczeniowych w rynku UFK na koniec czerwca 2009 roku stanowił 82 proc., natomiast pierwsza dziesiątka ubezpieczycieli kontrolowała 94 proc. rynku. Mimo bardzo sprzyjających warunków rynkowych, wpośród 22 monitorowanych przez nas w tym segmencie rynku firm, wzrostu aktywów w pierwszym półroczu nie zdołało zanotować 2 ubezpieczycieli: Warta TUnŻ oraz SKOK Życie.

Reklama

Liderem rynku, z udziałem na poziomie 35,6 proc., niezmiennie pozostaje Aviva TUnŻ. Na drugim miejscu, z udziałem rynkowym w wysokości 15,3 proc., tak jak przed 6 miesiącami znajduje się AEGON TUnŻ. Pierwszą trójkę towarzystw ubezpieczeniowych zamyka ING TUnŻ (10,7 proc.), który jako jedyny spośród podmiotów znajdujących się na podium odnotował wzrost udziału w rynku.

W gronie większych ubezpieczycieli, czyli takich których udział w rynku przekracza 4 proc. największą półroczną dynamikę wzrostu, na poziomie +10,4 proc., zanotowało towarzystwo ubezpieczeniowe Skandia Życie. 13 proc. tego wzrostu stanowią aktywa uruchomionego w lutym tego roku funduszu Skandia Gwarancja na Nobla4 UFK. Poza tym w styczniu i lutym ubezpieczyciel wprowadził do oferty dwa nowe programy inwestycyjne o nazwie Skandia Złoty Wiek oraz Multiportfel Dobry Plan. Z początkiem tego roku wystartował również fundusz Skandia Euro Gwarantowany 2024. Łącznie w ciągu minionego półrocza br. klienci wpłacili do funduszy kapitałowych Skandia Życie kwotę w wysokości +63 mln PLN.

Największy, pod względem zarządzanych środków, gracz na rynku UFK Aviva TunŻ w porównaniu do końca 2008 roku powiększył swoje aktywa o +4,2 proc.. Do funduszy tego ubezpieczyciela w ciągu pierwszych 6 miesięcy tego roku klienci wpłacili drugą, zaraz po ING TunŻ, największą wartość środków w kwocie +171 mln PLN.

Największy procentowy przyrost aktywów odnotowało towarzystwo ubezpieczeniowe Pramerica Życie. Ponad dwukrotny wzrost aktywów tego ubezpieczyciela wynika z faktu, iż jeszcze na koniec grudnia ubiegłego roku ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe, które wystartowały we wrześniu 2008 roku, wykazały symboliczny poziom aktywów.

Drugi najbardziej dynamiczny wzrost aktywów należy do ubezpieczyciela Europa TunŻ. Duży przyrost środków pod zarządzaniem pozwolił tym samym na pokonanie pod względem zgromadzonych środków dotychczasowego konkurenta Cardif TUnŻ. Połowa z niemal 37 proc. wzrostu środków zgromadzonych w funduszach kapitałowych Europy TUnŻ była pochodną wprowadzenia do oferty produktu Europa Pareto New Frontier UFK, który wystartował jeszcze na początku czerwca tego roku.

Towarzystwem, które zamyka pierwszą trójkę najdynamiczniej rosnących podmiotów jest AXA Życie. Aktywa tego ubezpieczyciela, w porównaniu z grudniem 2008 roku, wzrosły prawie o +32 proc.. Z 50 produktów znajdujących się w ofercie tego towarzystwa 90 proc. zanotowało wzrost aktywów. W największym stopniu przyrosły środki czterech funduszy zagranicznych AXA, które wystartowały z końcem czerwca ubiegłego roku. Wysoki przyrost aktywów, a tym samym wzrost udziału w rynku ubezpieczycieli (z poziomu 1,6 proc. do 2 proc.) pozwolił AXA Życie na wyprzedzenie Warta TUnŻ i zajęcie 10 pozycji wśród towarzystw oferujących ubezpieczeniowe fundusze kapitałowe.

W ramach grup funduszy, wyróżniamy 7 segmentów, których aktywa przekroczyły +1 mld PLN: stabilnego wzrostu polskie uniwersalne, ochrony kapitału polskie z gwarancją, akcji polskich uniwersalne, mieszane polskie uniwersalne, dłużne złotowe uniwersalne, gotówkowe i pieniężne uniwersalne oraz mieszane zagraniczne pozostałe. Łącznie w ramach wymienionych grup na koniec czerwca 2009 roku znajdowało się niemal 91 proc. łącznych aktywów zgromadzonych w ramach UFK. W porównaniu ze stanem sprzed 6 miesięcy zaszła jedna istotna zmiana. W wyniku wzrostu wartości aktywów o +1mld PLN ulokowanych w ramach grupy akcji polskich uniwersalnych, ten rodzaj funduszy powrócił na drugą pozycję wyprzedzając kategorię produktów z ochroną kapitału polskich z gwarancją.