Program ten jest realizowany na podstawie umowy-pożyczki na 40 mln euro, zawartej w 2006 roku przez rząd z Bankiem Światowym. W 2009 roku w ramach rezerwy celowej budżetu państwa zaplanowano 87 mln złotych na program. Jednak projekt nowelizacji tegorocznego budżetu - którym w tym tygodniu zajmie się Sejm - przewiduje dokonanie cięć rezerwy celowej przeznaczonej na PPWOW, w wyniku których na realizację programu pozostanie jedynie 14,5 mln złotych.

Gosiewski powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej w Kielcach, że brak dofinansowania programu, który pozwala realizować projekty społeczne i edukacyjne w małych gminach, doprowadzi do jego zakończenia - gminy nie mają pieniędzy na kontynuowanie rozpoczętych projektów z własnych budżetów. Szef klubu PiS podkreślił, że otrzymał od kilkudziesięciu samorządów pisma z ostrym protestem wobec propozycji rządu.

Według Gosiewskiego rezygnacja z dofinansowania programu przez rząd może spowodować wycofanie się Banku Światowego z programu, gminy nie wypłacą beneficjentom kwot zapisanych w umowach, a ci przestaną realizować zadania. "Zakończenie programu będzie powodowało jeszcze większą degradację społeczną tych gmin, które i tak mają najniższy stopień inicjatyw społecznych w skali kraju" - dodał polityk PiS. Zapowiedział też, że klub PiS zgłosi w trakcie prac nad nowelizacją budżetu poprawkę zmierzającą do zachowania budżetowego dofinansowania PPWOW, ze względu - jak podkreślił - na wagę społeczną programu.

Program Integracji Społecznej Poakcesyjnego Programu Wsparcia Obszarów Wiejskich (PPWOW) umożliwia najbiedniejszym gminom aktywizowanie lokalnych społeczności. Dzięki programowi w niewielkich miejscowościach powstały m.in. przedszkola, świetlice środowiskowe, kluby seniora i boiska. Gminy realizują projekty pozwalające na wyrównanie szans edukacyjnych dzieci. W poniedziałek w Bliżynie (pow. skarżyski) spotkali się wójtowie, burmistrzowie i koordynatorzy PPWOW ze świętokrzyskich gmin, którzy dyskutowali o zagrożeniach dla programu.

Reklama

Konsultant regionalny Programu Integracji Społecznej na terenie województwa świętokrzyskiego Małgorzata Rudnicka powiedziała PAP, że brak rządowej gwarancji dla inicjatywy zburzy zaufanie osób, które zaangażowały się w realizację projektów, a w przyszłości gminy i stowarzyszenia nie będą chciały przystępować do programu. Podkreśliła, iż pozyskane z Banku Światowego pieniądze nie mogą być przeznaczone na inne cele, niż przewidziane w projektach. W województwie świętokrzyskim programem objęto 42 gminy, podpisano 896 umów i porozumień na kwotę prawie 12,3 mln zł. Gmina Klimontów (pow. sandomierski) realizuje 34 umowy. Jak powiedział PAP z-ca wójta Adama Przybylski, program pozwolił ludziom z małych miejscowości spotkać się ze sobą. W gminie reaktywowały się koła gospodyń wiejskich, działa teatr, organizowane są rozgrywki sportowe, imprezy kulturalne.

Z Programu Integracji Społecznej PPWOW skorzystało 500 najbiedniejszych wiejskich i miejsko-wiejskich gmin z całej Polski, borykających się z problemami społecznymi i niekorzystnymi warunkami gospodarczymi. Blisko 90 proc. z nich nigdy przed programem nie aplikowało o żadne środki zewnętrzne na działania społeczne. W całym kraju podpisano ponad 8,2 tys. umów na realizację programu.