Tworzona unia bankowa ma uchronić Europę przed powtórką kryzysu finansowego w przyszłości. „Chciałbym podkreślić szybkość i wielkość tego przedsięwzięcia. Dla strefy euro to jedno z większych osiągnięć od czasu utworzenia wspólnej waluty. Wiem, że to ważna sprawa dla rynków i finansowego świata. Skończyliśmy tym samym z błędnym kołem jakim było ratowanie upadających banków z pieniędzy rządowych” - powiedział szef Rady Europejskiej.

W ramach drugiego etapu unii bankowej, ma powstać fundusz upadłościowy, na który będą składały się banki i z którego będą pokrywane koszty ich ratowania. Ma on ruszyć w 2015 roku. Pierwszy etap - europejski nadzór bankowy rozpocznie działalność od stycznia. Unia bankowa powstała z myślą o strefie euro, ale jest otwarta także dla krajów, które nie mają wspólnej waluty. Polska jeszcze nie zdecydowała czy do niej przystąpi.

Szef KE o zatwierdzeniu unii bankowej

Stworzenie podstaw dla rozwijającego się, ale i odpowiedzialnego sektora bankowego - tak o celach nowych zmian w unijnym sektorze finansowym mówił przewodniczący Komisji Jose Manuela Barroso.

Reklama

"Myślę, że można nazwać to przełomem, który pokazuje, że Unia Europejska może osiągnąć znaczne postępy nawet wtedy gdy dotyczą one skomplikowanych i politycznie delikatnych spraw" - powiedział szef Komisji. Teraz nowy mechanizm musi zostać jeszcze przyjęty przez Parlament Europejski. Barroso wyraził on nadzieję, że uda się to jeszcze przed europejskimi wyborami. Jeśli tak się stanie nowe zasady zaczną obowiązywać od 2015 roku.

Zgodę na wprowadzenie nowego mechanizmu musi jeszcze wyrazić Parlament Europejski. Ma on jednak zastrzeżenia dotyczące zarówno sposobu podejmowania decyzji o likwidacji banków jak i zasad działania funduszu upadłościowego. Szef Parlamentu Martin Schulz zauważył, że negocjacje z państwami członkowskimi nie będą łatwe. "Popieramy ideę unii bankowej, ale musimy zbliżyć nasze stanowiska w tej sprawie, by znaleźć kompromis jak najszybciej to możliwe”" - powiedział Martin Schulz. Jeśli taki kompromis uda się osiągnąć przed europejskimi wyborami, nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać od 2015 roku. Pierwszy etap unii bankowej - europejski nadzór bankowy rozpocznie działalność od stycznia.

Czytaj więcej o tym, jaki kształt przyjmie unia bankowa.