W poniedziałek na konferencji prasowej we Wrocławiu poseł i przewodniczący sejmowego koła Wolni i Solidarni Kornel Morawiecki ogłosił, że uruchamia program społeczny, który ma zdiagnozować proceder lichwy i zadłużenia Polaków w parabankach.

„Mecenas Grzegorz Prigan będzie dyżurował w moim biurze poselskim i ma za zadanie pomagać osobom, które popadły w zadłużenie z powodu lichwy. Mamy w Polsce wystarczające uregulowania prawne dotyczące tego procederu, ale zachodni kapitał potrafi umiejętnie obchodzić to prawo, stąd bierze się moja inicjatywa” - powiedział Kornel Morawiecki.

Jego zdaniem lichwa w Polsce doprowadza wielu Polaków i polskie rodziny na skraj dramatycznych decyzji, które sprawiają, że niektórzy zadłużeni popełniają nawet samobójstwa.

„To jest nasza powinność społeczna, by zająć się tym problemem. Ocenimy go na poziomie Wrocławia i niewykluczone, że zaproponujemy dodatkowe rozwiązania prawne, także te ustawowe w Sejmie. Bogaci powinni biedniejszym pomagać, a nie ich wyzyskiwać” - podkreślił Kornel Morawiecki.