Rewolucja w tradycyjnej bankowości stała się faktem: Polacy nie wyobrażają sobie już życia bez finansów online. Aż 2/3 ankietowanych posiada konto internetowe, lwia część (w tym 80 proc. osób w wieku 30-40 lat i 77 proc. osób z wyższym wykształceniem) za jego pośrednictwem opłaca rachunki. Wygoda dokonywania przelewów to największy atut bankowości internetowej – wynika z najnowszego badania Millward Brown SMG/KRC dla Deutsche Bank PBC.

Duże miasta brylują na rynku kredytów hipotecznych

- Badanie wykazało kilka bardzo ciekawych i istotnych informacji na temat korzystania z usług finansowych i produktów oszczędnościowych – mówi Piotr Jakubowski, Research Unit Direktor w Millward Brown SMG/KRC. - Należy przy tym stwierdzić, że badana grupa - osoby o wyższym statusie społecznym, mieszkańcy dużych miast w wieku 30-60 lat - znacząco różni się od ogółu Polaków pod względem korzystania z banków.

Na czym polegają te różnice? Znacząco częściej posiadają oni konto w banku - 80 proc. wobec 56 proc. wśród ogółu Polaków; w tym konta w banku internetowym ma w naszej grupie ma 67 proc. wobec niespełna 20 proc. wśród ogółu Polaków. Chętniej i częściej korzystają z kart płatniczych i kredytowych (tu różnica prawie dwukrotna wobec całej populacji dorosłych Polaków). I wreszcie prawie dziesięciokrotnie częściej mają oni już wzięty kredyt hipoteczny (21 proc. w badanej grupie wobec niespełna 2 proc. w całej Polsce).

Reklama

Badaniem objęto mieszkańców dużych miast (powyżej 100 tys. osób), legitymujących się co najmniej średnim wykształceniem, w większości – średnio i ponadprzeciętnie zamożnych. To o tę grupę klientów biją się banki; wiedza na temat ich preferencji ma więc kluczowe znaczenie, zwłaszcza w kontekście jednego z wniosków najnowszej edycji badania: aktywni użytkownicy kont internetowych posiadają znacznie większą wiedzę na temat produktów finansowych i znacznie chętniej z nich korzystają. Im bardziej wyrafinowane rozwiązania, tym większa różnica.

Internauci są elastyczni

Jak wynika z badania, internauci są bardziej elastyczni i otwarci na nowe rozwiązania. Dużo łatwiej nakłonić ich do zmiany banku, o ile nowy będzie miał dla nich atrakcyjną ofertę.

To kluczowe zastrzeżenie, jako że współczesny Klient nauczył się porównywać, oceniać, liczyć i.... wymagać. Przykładowo, respondenci zapytani o to, co skłoniłoby ich do zaciągnięcia kredytu hipotecznego w danym banku, bez wahania wskazali na niską marżę (57 proc. badanych). Na drugim miejscu znalazła się możliwość sfinansowania 100 proc. wartości nieruchomości, ale za nią – obniżka marży przy skorzystaniu z innych produktów banku (30 proc.).

Aż 38 proc. badanych deklaruje, że w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań nie ogranicza się do własnego banku – wynika z badania Millward Brown SMG/KRC dla Deutsche Bank. Podobna grupa deklaruje korzystanie z produktów kilku instytucji i chętnie sprawdza inne dostępne możliwości. Gotowość do zmiany konta wyraża 39 proc. ankietowanych. Nie jest zaskoczeniem, że zdecydowanie bardziej skorzy do „przeprowadzki” są internauci – 45 proc. z nich rozważyłoby taką możliwość (w gronie osób nieposiadających rachunku internetowego tylko 28 proc.).

Co mogłoby skłonić Polaków do zmiany konta? Tylko i wyłącznie wymierne korzyści finansowe: bezpłatne prowadzenie konta (wskazane przez 52 proc. ankietowanych), bezpłatne wypłaty z bankomatów na świecie (37 proc.) i w Polsce (36 proc.). Ostatecznym przypieczętowaniem końca tradycyjnej bankowości jest to, że w zestawieniu najsilniejszych parametrów konta dobrze rozwinięty, funkcjonalny system bankowości internetowej znalazł się wyżej (33 proc.) niż dogodna lokalizacja oddziału (29 proc.).

>>> Polecamy: Banki rywalizują na konta: niektóre dodają iPoda gratis

"Analizując badania zrealizowane dla nas przez Millward Brown SMG/KRC dotyczące zwyczajów i oczekiwań w zakresie usług finansowych, możemy zauważyć, że to właśnie Klienci internetowi są najciekawszymi i najbardziej świadomymi użytkownikami usług finansowych" - powiedział Leszek Niemycki, prezes Deutsche Bank PBC.

Niemycki dodał, że internauci znacznie częściej korzystają z różnorodnych rozwiązań, są znacznie bardziej wymagający, ale też bardziej świadomi swoich potrzeb i lepiej wyedukowani w zakresie dostępnych na rynku produktów.

"Dlatego też chcemy nadal inwestować w rozwój usług dla tego segmentu. Wierzymy, że właśnie tacy Klienci są najlepszymi odbiorcami rozwiązań finansowych" - powiedział prezes DB.

Jak Polacy oszczędzają?

Polacy przywiązują coraz większą wagę do systematycznego oszczędzania. Już dziś 48 proc. badanych deklaruje, iż co miesiąc odkłada konkretną kwotę. Najbardziej zapobiegliwi są najmłodsi ankietowani, pomiędzy 30. a 40. rokiem życia (nawyk ten wyrobiło w sobie aż 77 proc. z nich) oraz osoby z wyższym wykształceniem (56 proc.) – czytamy w raporcie Millward Brown SMG/KRC.

Najpopularniejszą formą pomnażania oszczędności są konta oszczędnościowe oraz lokaty bankowe (po 45 proc. wskazań). Na inne, bardziej skomplikowane, ale i dające więcej możliwości produkty, na przykład fundusze inwestycyjne (30 proc. wskazań), częściej decydują się osoby młodsze i lepiej wykształcone.

>>> Czytaj też: Ranking lokat bankowych: Najlepsze depozyty dają 5 proc. zysku

Nowością jest rosnące przekonanie o konieczności zabezpieczenia przyszłości, zwłaszcza emerytury. Przypomnijmy, że jeszcze niedawno niewielu Polaków zaprzątało sobie tym głowę. Większość wolała się łudzić, że dwa obowiązkowe filary systemu emerytalnego (ZUS i OFE) zapewnią im szampańską jesień życia. Dziś znaczącego pogorszenia statusu finansowego na emeryturze spodziewa się aż 59 proc. ankietowanych. 38 proc. z nich zakłada, że przyszłe świadczenie będzie stanowić ok. 60 proc. ich dzisiejszego wynagrodzenia, co czwarty spodziewa się jeszcze niższej emerytury.

ikona lupy />
Co jest najwazniejsze przy deponowaniu oszczednosci? / Forsal.pl
ikona lupy />
Co skloniloby Pańśtwa do wyboru nowego banku? - według wykształcenia / Forsal.pl
ikona lupy />
Z których kredytów korzysta Pan najczęściej? - według wykształcenia / Forsal.pl
ikona lupy />
Korzystanie dług wykształcenia / Forsal.pl
ikona lupy />
Jak zabezpiecza się Pan na emeryturę? / Forsal.pl
ikona lupy />
Jak szacuje Pan dochody na emeryturze? / Forsal.pl
ikona lupy />
Jak korzysta Pan z karty kredytowej? / Forsal.pl
ikona lupy />
Dochody na emeryturze według wykształcenia / Forsal.pl
ikona lupy />
Czy oszczędza Pan regularnie? / Forsal.pl
ikona lupy />
Czy na emeryturze zachowa pan podobny poziom zycia? / Forsal.pl
ikona lupy />
W jaki sposób zabeza się Pan na emeryturę? / Forsal.pl
ikona lupy />
W jaki sposób płaci Pan rachunki? / Forsal.pl
ikona lupy />
Sposób wyboru nowych ofert / Forsal.pl
ikona lupy />
O których produktach finansowych ma Pan największą wiedzę? / Forsal.pl
ikona lupy />
Najbardziej atrakcyjne elementy konta / Forsal.pl
ikona lupy />
Na jakie produkty oszczędnościowe przeznaczyliby Państwo pieniądze regularnie co miesiąc? / Forsal.pl
ikona lupy />
Który sposób płatności jest najwygodniejszy? / Forsal.pl
ikona lupy />
Luksusowe apartamenty w londyńskim rejonie Knightsbridge. Fot. Bloomberg / Bloomberg