– Wprowadzamy nowy produktu leasingowy na samochody osobowe. Staraliśmy się przygotować optymalną pod względem cenowym i proceduralnym ofertę dla osób indywidualnych – mówi Marek Mirecki, dyrektor departamentu pojazdów w VB Leasing Polska.
Dodaje, że odświeżony produkt pojawi się w sieci VB Leasing oraz u współpracujących z firmą dilerów. – Dilerzy będą mogli odkupić auto po zakończeniu umowy od klientów, jeśli nie będą oni tym zainteresowani. Dzięki temu będą mieli możliwość pozyskania sprawdzonych używanych aut i ich ponownej sprzedaży – podkreśla Marek Mirecki.
Bliski uruchomienia leasingu konsumenckiego jest Europejski Fundusz Leasingowy. Według Radosława Woźniaka, wiceprezesa EFL, ma się to stać jeszcze w lipcu, a firma wprowadzi do swojej oferty prosty produkt leasingowy. Natomiast wicelider rynku Raiffeisen-Leasing Polska ma ruszyć ze swoją ofertą po wakacjach.
Reklama
Reszta firm na razie czeka. Ich przedstawiciele uważają, że znowelizowane przepisy nie spowodują, że Polacy zaczną masowo korzystać z leasingu. – Nie spodziewamy się, by wprowadzone regulacje prawne od razu stworzyły nowy segment rynku leasingowego o istotnym znaczeniu – twierdzi tymczasem Daniel Mrozek z BZ WBK Leasing. Według niego pomoże w tym dopiero wejście w grudniu ustawy o kredycie konsumenckim, która m.in. uporządkuje relacje między różnymi formami finansowania inwestycji konsumentów.
Nie bez znaczenia będzie także bariera mentalna. – Polacy dopiero uczą się tego, że można korzystać z auta, nie będąc jego właścicielem – mówi Konrad Karpowicz, dyrektor handlowy w Masterlease. Jego firma wyleasingowała osobom fizycznym w 2010 r. 110 pojazdów, a w tym 40. To jedynie 1,5 proc. wszystkich dostarczonych klientom przez Masterlease aut.
Niektóre banki przyglądają się nowym możliwościom, jakie tworzy dla Polaków leasing konsumencki. Toyota Bank wprowadził na lipiec do swojej oferty kredyt, który umożliwia wymianę auta na nowe bez konieczności płacenia ostatniej raty w wysokości 20 – 25 proc. jego wartości.
– To może być ciekawa alternatywa dla leasingu konsumenckiego – przyznaje Bogdan Grzybowski, dyrektor sprzedaży w Toyota Banku.
PRAWO
Konsument nie odliczy kosztów leasingu
Zawarcie umowy leasingu przez osobę nieprowadzącą działalności gospodarczej nie wywołuje żadnych skutków podatkowych. Obowiązujące od 1 lipca przepisy ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców (Dz.U. nr 106, poz. 622) umożliwiają zawieranie umów leasingu przez konsumentów. Taki leasing dla osób prywatnych będzie tak samo neutralny podatkowo jak kredyt, tzn. osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej nie będzie uprawniona do odliczenia w rocznym rozliczeniu podatkowym kosztów z tytułu spłat rat np. od leasingowanego samochodu osobowego. Wynika to z tego, że tylko osoba prowadząca działalność gospodarczą ma prawo do rozliczania kosztów z tytuł spłaty rat leasingowych.