W komunikacie GfK napisano, że tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą zupełnie inne niż dotychczas, a nadchodzące zmiany najmocniej odczuć może branża handlowa.

"Z badania +Corona Mood+ przeprowadzonego w listopadzie br. przez GfK wynika, że aż 4 na 10 polskich gospodarstw domowych planuje ograniczyć wydatki na świąteczne prezenty, dekoracje czy jedzenie. Taki sam odsetek spodziewa się, że na zakupy przeznaczy tyle samo środków, co przed rokiem, a zaledwie 6 proc. z nas deklaruje, że tegoroczny budżet świąteczny w jego domu urośnie" - napisano w informacji.

Zaznaczono, że większe wydatki nie muszą jednak oznaczać większych zakupów, ponieważ w relacji rok do roku wzrosły ceny większości popularnych kategorii produktowych.

Reklama

Według dyrektor ds. marketing & consumer intelligence w GfK Polonia Dominiki Grusznic-Drobińskiej, deklaracje konsumentów z jednej strony wynikają z troski o finanse i rozsądnego zarządzania domowym budżetem w dobie niepewności. Z drugiej strony, wszyscy zdajemy sobie sprawę, że tegoroczne święta, ze względu na wprowadzane obostrzenia, będą po prostu mniej liczne.

"Ze względu na dystans społeczny większość z nas zrezygnuje również z małych upominków, corocznie wręczanych na spotkaniach przedświątecznych ze znajomymi albo w pracy. W grudniu nie wyjedziemy także w góry. Deklaracja o mniejszych wydatkach wydaje się więc jak najbardziej racjonalna, a kolejne obostrzenia wprowadzone w ostatnich dniach mogą jeszcze wzmocnić naszą konsumpcyjną wstrzemięźliwość. Zapowiadają się więc wyjątkowo +chude+ Święta" - uważa Grusznic-Drobińska, cytowana w komunikacie GfK.

Badanie "Corona Mood" mierzy dynamikę zachowań konsumenckich w Polsce oraz monitoruje styl życia i nastroje polskich gospodarstw domowych w obliczu pandemii COVID-19. Najnowsza, siódma fala badania, została zrealizowana między 7 a 9 listopada br. (PAP)

Autor: Marcin Musiał