Działalność SKOK „Wspólnota” została zawieszona decyzją Komisji Nadzoru Finansowego już tydzień temu, 18 lipca. KNF zgłosiła do Sądu Rejonowego Gdańsk - Północ wniosek o ogłoszenie upadłości SKOK „Wspólnota”. Maciej Krzysztoszek z KNF w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową w piątek 18 lipca zapewnił, że pieniądze klientów kasy są bezpieczne. Ta decyzja KNF oznaczała uruchomienie wypłat dla klientów „Wspólnoty” z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Ci, którzy posiadają depozyty do wysokości 100 tysięcy euro w ciągu 20 roboczych dni powinni otrzymać swoje pieniądze.

Emeryci nie mają dostępu do emerytur

Dziś, jak informuje na swojej stronie Gazeta Wyborcza, członkowie kasy nie mają dostępu do kont, a przelewy wykonywać mogą tylko na rachunek urzędu skarbowego. We Wrocławiu SKOK Wspólnota ulokował się w jednym z droższych budynków w mieście. Koszt metra kwadratowego mieszkania zaczynał się tam 15 tys. zł. Jak pisze Gazeta, większość członków Wspólnoty to osoby starsze, które na rachunki dostawały renty i emerytury. W placówce pojawiają się zdezorientowani klienci, którzy pytają, co mają zrobić.

Maciej Krzysztoszek z Komisji Nadzoru Finansowego informował, że wniosek jest konsekwencją złej sytuacji finansowej kasy, stwierdzonej przez zarządcę komisarycznego. KNF podjęła taką decyzję, żeby ograniczyć narastające straty kasy. Sytuacja „Wspólnoty”, według informacji Macieja Krzysztoszka nie rokowała poprawy. Decyzję w sprawie przyszłości kasy podejmie gdański sąd.

Reklama

Z informacji Komisji Nadzoru finansowego wynika, że SKOK „Wspólnota” to kasa będąca w najtrudniejszej sytuacji finansowej w systemie. Działalność depozytowo - pożyczkowa kasy przynosi narastające straty.

Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję o zawieszeniu działalności Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej "Wspólnota" oraz wystąpieniu do Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ w Gdańsku o ogłoszenie upadłości kasy, podała Komisja.

SKOK Wspólnota przynosił straty od... 2008 r.

"Konieczność złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości wynika z sytuacji ekonomiczno-finansowej zastanej w kasie przez zarządcę komisarycznego, a w szczególności z braku perspektyw ograniczenia narastania strat i poprawy sytuacji oraz z zawartych przed ustanowieniem w kasie zarządcy komisarycznego wieloletnich, niekorzystnych dla SKOK 'Wspólnota' umów powierzających istotne obszary działalności SKOK 'Wspólnota' podmiotom zewnętrznym" - podano w komunikacie.

KNF podkreśla, że umowy były zawarte w sposób, który w praktyce istotnie ograniczał możliwość zmiany umów działaniami SKOK "Wspólnota", zaś na zmianę lub przedterminowe rozwiązanie umów zarządca komisaryczny nie uzyskał zgody pozostałych stron umów.

SKOK "Wspólnota" to kasa będąca w najtrudniejszej sytuacji finansowej w systemie SKOK. Od 2008 r. SKOK "Wspólnota" nieprzerwanie wykazuje ujemne fundusze własne. Działalność depozytowo-pożyczkowa kasy przynosi narastające straty. Stan kasy został dodatkowo ujawniony i zweryfikowany przez zarządcę komisarycznego i biegłych rewidentów.

Kasa Krajowa nie poradziła sobie z naprawą, bardziej zaszkodziła

"Działania naprawcze prowadzone w SKOK 'Wspólnota' przez Kasę Krajową okazały się nieskuteczne, co więcej, przed objęciem sektora SKOK nadzorem KNF doprowadzono do połączenia SKOK 'Wspólnota' z inną kasą z głęboko ujemnymi funduszami własnymi, co spotęgowało problemy. Pomoc finansowa z funduszu stabilizacyjnego zarządzanego przez Kasę Krajową przyznana przed objęciem sektora SKOK nadzorem KNF była niewystarczająca, a po ustanowieniu w SKOK 'Wspólnota' zarządcy komisarycznego Kasa Krajowa odmówiła udzielenia dalszej pomocy finansowej" - czytamy dalej.

Komisja poinformowała także, że ze względu na skalę ryzyka skumulowanego w SKOK "Wspólnota" do udziału w jej restrukturyzacji poprzez przejęcie lub połączenie nie zgłosił się w odpowiedzi na zapytania KNF żaden SKOK spełniający ku temu ustawowe kryteria, tzn. mogący w wyniku przejęcia trwale zapewnić bezpieczeństwo depozytów zgromadzonych w kasie, ani żaden bank. KNF zwraca uwagę, że istotą działalności SKOK jest obsługiwanie wyłącznie członków kasy, czyli jej współwłaścicieli.

Nieprawidłowości stwierdzone przez zarządcę komisarycznego w działalności poprzednich władz SKOK "Wspólnota" przed ustanowieniem w kasie zarządcy komisarycznego znalazły odzwierciedlenie w zawiadomieniach o podejrzeniu popełnienia przestępstw przekazanych przez zarządcę komisarycznego do Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Zawieszenie działalności SKOK "Wspólnota" oraz wystąpienie z wnioskiem o ogłoszenie upadłości kasy wynikające z uchwały KNF stanowią formalną przesłankę do uruchomienia wypłat środków gwarantowanych z Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (BFG).

KNF przypomniała, że zgodnie z ustawą o BFG, gwarantowane środki są wypłacane przez BFG w terminie 20 dni roboczych liczonych od dnia zawieszenia działalności kasy oraz złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości kasy. W całości gwarantowane są przez BFG depozyty łącznie do równowartości w złotych 100 000 euro, niezależnie od liczby rachunków posiadanych przez deponenta w danej kasie. W przypadku rachunku wspólnego każdemu ze współposiadaczy przysługuje odrębny limit środków gwarantowanych.