Nie panujesz nad portfelem? Oto 6 ukrytych powodów, dla których ludzie wydają za dużo

autor tekstu:K.B.  Źródło:Media
06 listopada 2015 godz: 05:55 | Aktualizacja: 2015-12-24 08:30:53.073085+01

Można przeczytać dowolną ilość poradników oszczędzania, a mimo to mieć pusty portfel przed wypłatą. Badacze powoli odkrywają, czemu tak jest, informuje Wall Street Journal.

1/7
Dlaczego ludzie nie panują nad wydatkami?
Większość poradników dotyczących oszczędzania jest do siebie podobnych. Dokładnie policzyć swoje przychody, sprawdzić na co się rozchodzą, przestać wydawać niepotrzebnie pieniądze oraz odkładać zaoszczędzoną nadwyżkę. Kluczowe jest ciągłe spisywanie wydatków.

Jednak większość ludzi, gdy chce wprowadzić te zasady w swoim życiu, nie daje rady. Przyczyny tego stanu rzeczy leżą, między innymi, w strukturze ludzkiego mózgu.

Ludzie zupełnie nie mają problemu z wyliczeniem i oszacowaniem swoich przychodów. Jednak zupełnie nie radzą sobie z wydatkami, co prowadzi do tworzenia całkowicie nierealistycznych budżetów.

Wpływ na oszczędzanie ma też podejście. Gdy ktoś wyobraża sobie siłę woli jako coś skończonego i ograniczonego, będzie czuł potrzebę nagrodzenia siebie jakim impulsywnym zakupem za wytrwałość lub osiągnięcie celu. A czasem oszczędzanie i kontrola budżetu staje się tak trudnym i wymagającym celem, że samo w sobie prowadzi do takich zakupów.

Oto jakie rady dla niechętnych oszczędzaniu przedstawia nauka.
statystyki

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze