W sierpniu zasoby złota wzrosły o 101,9 ton, co zgodnie z danymi opracowanymi przez agencję Bloomberg, oznacza wzrost aktywów do poziomu 2 453,4 ton. Sierpień był trzecim z rzędu miesiącem wzrostu, po czerwcu i lipcu, w których łącznie zasoby złota wzrosły o 154,1 ton. 

Rajd na złocie widoczny jest od początku roku, ponieważ w wyniku eskalacji wojny handlowej między USA a Chinami globalne prognozy gospodarcze pogorszyły się, a to zwiększa popularność tzw. bezpiecznych przystani. Nerwowe reakcje wśród inwestorów nasilają się tym bardziej, że złoto skupowane jest również przez banki centralne, co wzmocniło wzrosty cen - od początku roku cena kruszcu wzrosła o 19 proc.

Goldman Sachs Group Inc. twierdzi, że ceny prawdopodobnie jeszcze wzrosną, ponieważ oficjalne zakupy będą nadal kontynuowane, a popyt na ETF wzrośnie.

W poniedziałek spotowa cena złota wynosiła 1522,68 USD za uncję, zgodnie z danymi Bloomberga. W sierpniu cena kruszcu dochodziła do poziomu 1 555,07 USD za uncję - to najwięcej od 2013 roku.

>>> Czytaj też: Guru inwestorów radzi: Kupujcie tyle złota, ile to możliwe. Będzie tylko drożeć