Dow Jones Industrial na zamknięciu zniżkował 0,84 proc., do 24.528,22 pkt.

S&P 500 spadł o 0,78 proc. i wyniósł 2.643,85 pkt.

Nasdaq Comp. poszedł w dół 1,11 proc. do 7.085,69 pkt.

Caterpillar - jedna ze spółek z dużą ekspozycją na globalne wahania koniunktury - przedstawiła zysk na akcję za IV kw. 2018 r., który rozminął się z oczekiwaniami rynku o ok. 15 proc. czyli najmocniej od 10 lat (2,55 USD vs 2,99 USD). Górna granica prognozy zysku spółki na 2019 r. uplasowała się natomiast na poziomie konsensusu rynkowego.

Reklama

Zarząd wskazał na spadek sprzedaży w regionie Azja/Pacyfik, głównie z powodu mniejszego popytu w Chinach.

Nvidia przedstawi swoje wyniki kwartalne 14 lutego, ale już teraz ostrzegła, że jej przychody wyniosą 2,2 mld USD, a nie 2,7 mld USD jak wcześniej zapowiadała. Spółka poinformowała również, że jej zyski kwartalne zostaną obciążone odpisami związanymi z "obecnymi warunkami rynkowymi".

Kurs Caterpillar zniżkował w trakcie sesji nawet 9 proc., a Nvidii nawet 17 proc.

Obie spółki wskazują na główne źródło swoich problemów Chiny, które próbują przekonywać, że obawy o spowolnienie wzrostu gospodarczego są przesadne.

"Informacje z zeszłego tygodnia pokazały, że gospodarka Chin rosła w 2018 roku w najwolniejszym tempie od prawie trzech dekad. Aby rynki mogły kontynuować marsz w górę, inwestorzy muszą nabrać przekonania, że obawy o napięcia handlowe między USA a Chinami spadną, podobnie jak obawy o globalny wzrost gospodarczy" - uważa Bruce Bittles, główny strateg inwestycyjny w Baird.

W ślad za spadkiem kursu akcji nVidii na wartości tracili również jego konkurenci. Advanced Micro Devices tracił 8 proc., a Micron 2 proc.

Z największych amerykańskich spółek swoje wyniki za trzy ostatnie miesiące 2018 roku przedstawią w tym tygodniu jeszcze: Apple, Verizon, 3M, Lockheed Martin, eBay, Pfizer we wtorek; Microsoft, Alibaba, PayPal, Qualcomm, Visa, McDonald's w środę; Amazon General Electric, UPS, MasterCard, DowDuPont, ConocoPhilips w czwartek; a ExxonMobil, Chevron, Merck, Honeywell i Cigna w piątek.

Ze spółek, które do tej pory pokazały swoje dokonania za czwarty kwartał, zyski około 70 proc. z nich okazały się lepsze od konsensusu.

Obawy o światowy wzrost gospodarczy, po wynikach Caterpillar oraz pierwszy w 2019 r. wzrost liczby czynnych wiertni w USA, sprzyjają mocnym spadkom cen ropy naftowej.

Inwestorzy myślą już o wtorku, gdy parlament Zjednoczonego Królestwa będzie debatować nad następnymi działaniami w sprawie wyjścia W.Brytanii z UE. Głosowanie rozpocznie się o 19.00 czasu londyńskiego.

Równie ciekawe będę też kolejne dni.

W środę swoją decyzję w sprawie polityki pieniężnej przedstawi amerykańska Rezerwa Federalna, ale analitycy nie spodziewają się zmiany stóp procentowych. W centrum uwagi znajdą się szczególnie komentarze szefa Fed Jerome'a Powella, który wystąpi na konferencji prasowej po Fed - o 20.30.

W środę początek ważnych dla globalnych rynków rozmów - w Waszyngtonie wicepremier Chin Liu He spotyka się z przedstawicielem handlowym USA Robertem Lighthizerem i sekretarzem skarbu USA Stevenem Mnuchinem. Będą rozmawiać o relacjach handlowych pomiędzy obu mocarstwami. (PAP Biznes)