Braster otrzyma z NCBiR 5,38 mln zł dofinansowania na swój projektWarszawa, 28.02.2019 (ISBnews) - Projekt Brastera o wartości 8,54 mln zł został wybrany przez NCBiR do dofinansowania kwotą 5,38 mln zł, podała spółka.

"Narodowe Centrum Badań i Rozwoju opublikowało na swojej stronie internetowej listę projektów, które zostały wybrane do dofinansowania w ramach Poddziałania 1.1.1 POIR 'Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa'. Wśród projektów wybranych do dofinansowania znajduje się projekt Braster S.A. pt. 'System komputerowej interpretacji i wspomagania diagnostyki onkologicznej gruczołu piersiowego działający w oparciu o techniki głębokiego uczenia, w szczególności sieci konwolucyjne'" - czytamy w komunikacie.

Realizacja projektu przewidziana jest na okres 36 miesięcy. Spółka realizuje projekt od 1 listopada 2018 roku i będzie kontynuowała jego prowadzenie do 31 października 2021 roku. Kolejnym krokiem będzie podpisanie umowy o dofinansowanie, po wcześniejszym skompletowaniu dokumentów umożliwiających jej zawarcie, podano także.

Przedmiotem projektu jest opracowanie w toku badań przemysłowych i prac rozwojowych, a następnie wdrożenie na rynku docelowym innowacyjnego systemu komputerowej detekcji zmian patologicznych piersi i wspomagania diagnostyki onkologicznej wykonywanej przez lekarzy w placówkach opieki zdrowotnej i gabinetach lekarskich, bazującego na wykorzystaniu technik głębokiego uczenia maszynowego (Deep Learning) w przetwarzaniu obrazów uzyskanych metodą termografii kontaktowej zastosowanej we wczesnym wykrywaniu raka piersi. Dzięki zastosowaniu nowego systemu interpretacji, opartego na najbardziej nowoczesnych technikach sztucznej inteligencji (metodach głębokiego uczenia - Deep Learning) oraz innowacyjnego urządzenia Braster do badania piersi, możliwe będzie zwiększenie efektywności procedur diagnostycznych i zmniejszenie barier w dostępie do opieki zdrowotnej, a także dostarczanie jakościowo lepszych informacji do wspomagania interpretacji eksperckiej oraz dalszego postępowania onkologicznego, wyjaśnia spółka.

"Pozyskane finansowanie pozwoli na pełne zrealizowanie założeń projektu, co przyczyni się do rozwoju prowadzonej przez spółkę działalności podstawowej" - dodano.

Braster jako jedyna firma na świecie posiada sprawdzoną technologię produkcji matryc ciekłokrystalicznych, w oparciu o którą opracowała prototyp urządzenia Brater Tester - innowacyjnego medycznego testera termograficznego służącego do wczesnego wykrywania patologii piersi, w szczególności raka piersi. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od 2015 r.

(ISBnews)