Warszawa, 29.03.2019 (ISBnews) - Zakłady Magnezytowe Ropczyce planują około 17 mln zł nakładów inwestycyjnych w 2019 r., głównie na drugi etap inwestycji w Centrum Badawczo-Rozwojowe, poinformował ISBnews prezes Józef Siwiec. Dodatkowo spółka rozważa także budowę własnych źródeł wytwarzania energii - kogeneracji i fotowoltaiki, kosztem kilkunastu milionów złotych.
"W tym roku planujemy przeznaczyć 17 mln zł na inwestycje, z czego 44% będzie sfinansowane ze środków unijnych. Około połowa tej kwoty będzie przeznaczona na rozbudowę Centrum Badawczo-Rozwojowego" - powiedział Siwiec w rozmowie z ISBnews.
Dodał, że Centrum pozwala spółce na prowadzenie bieżącego monitoringu pracy wyrobów w procesach u klientów, na przetwarzanie informacji, modelowanie i wskazywanie odpowiednich rozwiązań. Spółka planuje też dzięki Centrum stworzyć nową linię produktową.
Pozostałe plany na ten rok obejmują inwestycje odtworzeniowe. Jeszcze w tym roku możliwa jest inwestycja w energetykę.
"Jesteśmy w trakcie analiz dotyczących budowy jednostki kogeneracyjnej, w związku z obecną sytuacją na rynku energii. To może być szybka inwestycja. Stopa zwrotu jest wysoka, liczona w kilku latach. Ogłosiliśmy zapytanie ofertowe na nabycie dokumentacji projektowej do wykonania instalacji Tri generacyjnej. Aktualnie oczekujemy na składanie ofert w realizowanym projekcie" - powiedział także prezes.
Decyzja kierunkowa w tej sprawie została już podjęta. Dodatkowo spółka myśli o wykorzystaniu modułów fotowoltaicznych instalowanych na powierzchniach dachowych magazynu.
Spółka planowała inwestycję w przetwórstwo surowców, ta jednak wiąże się z ponad dwukrotnym wzrostem konsumpcji energii.
Celem planowanych inwestycji nie jest natomiast zwiększenie mocy produkcyjnych, jako że spółka ma obecnie rezerwę w tym obszarze.
"Kolejną sprawą jest kwestia surowcowa - stosowanie surowców alternatywnych, np. pozyskanych z recyklingu. Nie mamy własnych złóż, nie jesteśmy więc związani z jednym konkretnym surowcem" - wyjaśnił Siwiec.
Zakłady Magnezytowe Ropczyce są producentem ceramicznych materiałów ogniotrwałych stosowanych jako elementy konstrukcyjne pieców i urządzeń cieplnych pracujących w wysokich temperaturach. Oferta spółki skierowana jest głównie do przemysłu stalowego, przemysłu metali nieżelaznych, przemysłu cementowo-wapienniczego, hutnictwa szkła, odlewnictwa, koksownictwa oraz do innych branż stosujących procesy wysokotemperaturowe. Spółka jest notowana na GPW od 1997 r.
Kamila Wajszczuk
(ISBnews)