Warszawa, 02.10.2019 (ISBnews) - PGNiG Supply & Trading (PST) - spółka z grupy kapitałowej Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG) - staje się wyłącznym odbiorcą gazu ziemnego wydobywanego w Norwegii przez Lotos Exploration & Production Norge (Lotos Norge) - spółkę z grupy kapitałowej Lotos - prowadzącą działalność poszukiwawczo-wydobywczą na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, podały obie spółki w komunikatach.
Na podstawie umów zawartych między spółkami obu grup zakupy gazu będą realizowane od 1 października 2019 do 1 października 2021 roku, z opcją przedłużenia do 1 października 2025 roku. Wolumen dostarczanego błękitnego paliwa uzależniony będzie od wydobycia zrealizowanego przez Lotos Norge, poinformowano.
"Norwegia, ze względu na ogromny potencjał wydobycia gazu i ropy, to jeden z kluczowych kierunków rozwoju PGNiG. Grupa Lotos to nasz strategiczny odbiorca gazu w Polsce. Cieszymy się, że możemy rozszerzyć naszą współpracę handlową o rynek norweski. Jako PGNiG realizujemy strategię dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego i przygotowujemy się do sprowadzania gazu norweskiego do Polski. W 2022 roku po uruchomieniu gazociągu Baltic Pipe rozpoczniemy bezpośrednie i niezakłócone dostawy gazu z Norwegii do Polski na konkurencyjnych warunkach. Realizacja tego projektu otworzy także możliwości pogłębienia współpracy Lotosu i PGNiG" - powiedział wiceprezes PGNiG ds. handlowych Maciej Woźniak, cytowany w komunikacie.
"Segment wydobywczy jest dla Lotosu ważny nie tylko z ekonomicznego powodu, ale również z uwagi na możliwość zapewnienia niezakłóconych dostaw własnych surowców. Porozumienie z PGNiG jest dla nas atrakcyjne z punktu widzenia biznesowego, tym bardziej, że ok. 3/4 naszego wydobycia w Norwegii to właśnie gaz ziemny. Podpisana umowa pokazuje, że polskie firmy poprzez synergie są w stanie budować silną pozycję na międzynarodowym rynku surowców" - dodał prezes Lotos Upstream, podmiotu odpowiedzialnego za realizację strategii segmentu wydobywczego Lotosu Tomasz Maj.
Jak dodał, aktualne rezerwy koncernu (typu 2P) węglowodorów w Norwegii wynoszą 35 mln boe, z czego aż 40% to właśnie gaz ziemny.
Podpisana umowa to kolejny etap rozwoju współpracy pomiędzy PGNiG i Grupą Lotos. PGNiG od 2010 roku jest strategicznym dostawcą gazu ziemnego dla Grupy Lotos, a od 2015 roku dostarcza również ropę naftową na potrzeby produkcyjne rafinerii w Gdańsku. Od 2019 roku obie firmy wspólnie rozwijają rynek LNG nad Bałtykiem, oferując usługę komercyjnego bunkrowania statków paliwem LNG pochodzącym z Terminalu LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu, podsumowano.
PGNiG jest obecne na warszawskiej giełdzie od 2005 r. Grupa zajmuje się wydobyciem gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju, importem gazu ziemnego do Polski, magazynowaniem gazu w podziemnych magazynach gazu, dystrybucją paliw gazowych, a także zagospodarowaniem złóż gazu ziemnego i ropy naftowej w kraju i za granicą oraz świadczeniem usług geologicznych, geofizycznych i poszukiwawczych w Polsce i za granicą. Skonsolidowane przychody wyniosły 41,2 mld zł w 2018 r.
Grupa Lotos jest zintegrowanym pionowo koncernem naftowym, który zajmuje się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej, jej przerobem oraz sprzedażą hurtową i detaliczną wysokiej jakości produktów naftowych. Skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 30,2 mld zł w 2018 r.
(ISBnews)