Giełdowym indeksów europejskim nie zaszkodziły ani pogłębiające się problemy z zadłużeniem krajów z grupy PIIGS, ani złowieszcze ostrzeżenia agencji S&P, dotyczące ratingu Stanów Zjednoczonych. Poprawiła się też sytuacja na rynku długu. Ponad trzy czwarte z analizowanych przez Open Finance 350 funduszy otwartych oferowanych przez krajowe towarzystwa funduszy inwestycyjnych, zakończyło kwiecień na plusie.

Największe zyski w kwietniu wypracowały fundusze akcji inwestujące na rynkach rozwiniętych Europy i Ameryki Północnej. Te pierwsze w ujęciu walutowym zanotowały średni wzrost wartości jednostki uczestnictwa o 4,3 proc., zaś drugie o 2,9 proc. - wynika z wyliczeń Open Finance.

>>> Polecamy: Ranking funduszy inwestycyjnych - kwiecień 2011

Na niekorzyść posiadaczy jednostek funduszy rynków rozwiniętych, szczególnie inwestujących w złotych, działało jednak wyraźne umocnienie polskiej waluty. Według kursów średnich NBP, złoty umocnił się w kwietniu wobec euro o 1,9 proc., a wobec dolara – o 6,1 proc. „Taka sytuacja sprawiła, że średnie zyski z funduszy europejskich rynków rozwiniętych stopniały do 1,5 proc., zaś posiadacze złotowych jednostek uczestnictwa funduszy akcji amerykańskich średnio zanotowali stratę rzędu 1,4 proc.” – mówi Bernard Waszczyk, analityk Open Finance.

Reklama

Okazuje się więc, że najlepszą inwestycją w ujęciu złotowym były w kwietniu uniwersalne fundusze polskich akcji – zyski z nich wyniosły średnio 1,8 proc. Warszawski indeks największych spółek WIG20 zakończył miniony miesiąc na 3,4-proc. plusie, a WIG zyskał 2,6 proc. Nieco gorzej radziły sobie małe i średnie spółki – mWIG40 wzrósł o 0,9 proc. a sWIG80 o 1,3 proc.

Ze względu na wzrost cen obligacji w portfelach funduszy mieszanych, średnie wyniki powyżej 1 proc. w skali miesiąca zanotowały też fundusze zrównoważone polskie (1,3 proc.) i stabilnego wzrostu (1 proc.) – czytamy w raporcie.

>>> Czytaj też: Fundusze nieruchomości czekają na pieniądze od inwestorów

Nietrafioną inwestycją okazały się fundusze akcji rynków wschodzących. Fundusze inwestujące globalnie wyszły w ostatecznym rozrachunku na zero, natomiast fundusze europejskich rynków wschodzących zakończyły miesiąc na 1,2-proc. minusie.

Fundusze obligacji lokujące środki na krajowym rynku długu zarobiły w kwietniu średnio 0,7 proc. Analitycy jednak ostrzegają: „Presja inflacyjna jest wyraźna i z dużym prawdopodobieństwem Rada Polityki Pieniężnej będzie z nią walczyła zacieśniając politykę pieniężną, czyli podnosząc stopy procentowe. To z kolei w dalszym ciągu negatywnie będzie rzutowało na wyniki funduszy obligacji w nadchodzących miesiącach” – mówi Bernard Waszczyk.

ikona lupy />
Średnie stopy zwrotu w funduszy wg kategorii (na koniec kwietnia 2011) / Forsal.pl