Największy bank detaliczny w Polsce wraz z pięcioma innymi instytucjami buduje system płatności mobilnych, nazywany roboczo IKO Plus. Za kilka tygodni ma zostać podpisana umowa inwestycyjna między bankami, a do powołania spółki zarządzającej systemem dojść może na początku przyszłego roku. Wtedy inicjatorzy tego przedsięwzięcia będą musieli zgłosić tzw. zamiar koncentracji, bo taki obowiązek nakłada na nich ustawa antymonopolowa. Jeszcze w lipcu podczas prezentacji projektu prezesi banków twierdzili, że zacznie on działać przed świętami Bożego Narodzenia.

I tu pojawia się problem, bo nie wiadomo, do kogo z takim zgłoszeniem wystąpić.

– Wydawałoby się, że będzie to Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak z uwagi na fakt, że część partnerów zainteresowanych udziałem w przedsięwzięciu ma wśród akcjonariuszy międzynarodowe instytucje, działające także na innych rynkach, pojawiła się wątpliwość, czy zgoda UOKiK-u wystarczy. Z przeprowadzonej analizy prawnej wynika, że prawdopodobnie potrzebna będzie opinia Komisji Europejskiej na ten temat – powiedziała serwisowi Forsal.pl osoba zbliżona do projektu.

To może odwlec w czasie rozpoczęcie działalności przez nową spółkę. Pojawiły się też wątpliwości, czy ze względu na fakt, że w przedsięwzięciu będą brać udział banki mające 60 proc. polskiego rynku, funkcjonowanie spółki IKO Plus będzie zgodne z prawem antymonopolowym. Przytaczany jest przy tym przykład telewizji mobilnej, którą kiedyś próbowali uruchomić czterej operatorzy komórkowi. Wówczas UOKiK uznał, iż działania telekomów były niezgodne z prawem. W przypadku IKO Plus urząd na razie nie chce się wypowiadać.

Reklama

– Jeżeli otrzymamy w tej sprawie odpowiedni wniosek, będziemy sprawdzać czy współpraca banków przy tym projekcie może stanowić zagrożenie dla konkurencji. W tej chwili jest za wcześnie na spekulacje na ten temat – powiedział nam Maciej Chmielowski z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

>>> Czytaj więcej na temat projektu IKO Plus: Płatności mobilne w Polsce: 6 banków uruchomi własny system płacenia

>>> Polecamy także artykuł o głównym architekcie projektu: Wojciech Bolanowski z PKO BP i jego II rewolucja w bankowości elektronicznej

ikona lupy />
Interfejs IKO / Media