Dow Jones Industrial na zamknięciu stracił 1,09 proc. i wyniósł ostatecznie 27 272,3 pkt. S&P 500 zanotował zaś we wtorek spadek o 0,78 proc. i zakończył sesję na nowojorskich giełdach z wynikiem 3207,18 pkt.

Tylko Nasdaq Composite, który w poniedziałek odrobił całość strat poniesionych w tym roku, poszedł we wtorek nieznacznie w górę o 0,29 proc. osiągając 9953,75 pkt. W trakcie sesji indeks ten ustanowił swój kolejny rekord przekraczając czasowo barierę 10 tys. punktów. Ostatecznie jednak Nasdaq Comp. zakończył z sesję z wynikiem poniżej tego pułapu. W ustanowieniu kolejnego rekordu Nasdaq pomogły największe technologiczne firmy - Amazon, Apple i Facebook, które zgodnie zwyżkowały o ok. 3 proc.

Rynek pociągnęły w dół akcje linii lotniczych (United Airlines, Delta Airlines), odzieżowych (Gap) czy operatorów wycieczkowców (Carnival, Royal Carribean). Wszystkie te firmy mocno zyskiwały w ostatnich dniach, na bazie optymizmu związanego z odmrażaniem amerykańskiej gospodarki.

"Dzisiaj spółki te oddały część gwałtownych wzrostów" - ocenił Keith Buchanan z GLOBALT Inc. Według Buchanana kilka ostatnich danych - w tym rekordowa liczba nowych miejsce pracy podana w ostatnim tygodniu - sygnalizuje dużo szybszą poprawę sytuacji w gospodarce, co sprzyjało notowaniom takich spółek jak linie lotnicze. "Nadchodzące dane dotyczące miejsc pracy w sektorach pozarolniczych będą jeszcze ważniejsze" - dodał Buchanan.

Reklama

"Istnieje wiele niewiadomych, z którymi mamy do czynienia na rynkach, pomimo faktu, że normalizacja działalności gospodarczej jest nadal na dobrej drodze" - ocenił z kolei Frank Tsui, starszy zarządzający funduszem w Value Partners.

W środę oczekiwana jest decyzja Rezerwy Federalnej ws. polityki monetarnej. Analitycy oceniają, że amerykański Bank Centralny utrzyma koszt pieniądza na dotychczasowym poziomie.

Eksperci zastanawiają się nad możliwością wprowadzenia celu rentowności dla obligacji skarbowych i nad tym, o ile więcej dalszych bodźców monetarnych może dostarczyć Fed oraz czy najgorszy czas dla gospodarki już minął?

Rezerwa Federalna USA podała w poniedziałek, że rozszerzyła swój program pożyczek dla małego i średniego biznesu, który wkrótce zostanie otwarty dla uprawnionych pożyczkodawców, umożliwiając udział większej liczbie firm i zmniejszając obciążenie banków, które udzielają pożyczek.

"Wspieranie małych i średnich firm, tak aby były one gotowe do ponownego otwarcia i ponownego zatrudniania pracowników, pomoże szeroko zakrojonemu ożywieniu gospodarczemu" - powiedział Jerome Powell cytowany w poniedziałkowym oświadczeniu.

Na rynku ropy kontrakty na WTI na lipiec są wyceniane były na 38,94 USD za baryłkę, po wzroście o 2,0 proc., a sierpniowe futures na Brent poszły w górę 0,9 proc. do 41,18 USD/b. (PAP)