"W czerwcu będzie ogłoszony partner w sprawie przejęcia Grupy Lotos, a do końca 2021 roku powinno się udać zamknąć całą transakcję, pod warunkiem, że uda się wydzielić rafinerię w Gdańsku do osobnej spółki" - powiedział Obajtek w rozmowie z ISBnews.

Zastrzegł jednocześnie, że nie jest przesądzone, czy będzie to jeden partner do realizacji wszystkich warunków zaradczych KE.

"W marcu chcemy zakończyć merytoryczne prace nad wydzieleniem rafinerii, a na przełomie marca i kwietnia spodziewamy się ofert partnerów w sprawie warunków zaradczych" - dodał Obajtek.

Szef Orlenu podkreślił również, że jeśli chodzi o większość aktywów, które KE nakazała koncernowi w ramach warunków zaradczych zbyć, Orlen chciałby, aby odbyło się to w drodze wymiany aktywów, czyli tzw. swapu.

Reklama

W lipcu 2020 r. Komisja Europejska wydała warunkową zgodę na przejęcie Grupy Lotos przez PKN Orlen. W odpowiedzi na stwierdzone przez Komisję problemy w zakresie konkurencji PKN Orlen zaproponował m.in. zbycie 30% udziałów w rafinerii Lotos wraz z towarzyszącym dużym pakietem praw zarządczych, zbycie dziewięciu składów paliw na rzecz niezależnego operatora logistyki, zbycie 389 stacji detalicznych w Polsce, stanowiących około 80% sieci Lotos, oraz zaopatrywanie tych stacji w paliwa silnikowe oraz sprzedaż wynoszącego 50% udziału Lotosu w spółce joint venture zajmującej się obrotem paliwem do silników odrzutowych, którą posiada on razem z BP.

Grupa PKN Orlen zarządza sześcioma rafineriami w Polsce, Czechach i na Litwie, prowadzi też działalność wydobywczą w Polsce i w Kanadzie. Jej skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 86,2 mld zł w 2020 r. Spółka jest notowana na GPW od 1999 r.

Piotr Apanowicz

(ISBnews)