Inwestycja będzie realizowana przez spółkę PCC BD, której wspólnikami są PCC Rokita i PCC Exol, obie posiadające po 50% udziałów.

Zgoda rady nadzorczej PCC Exol na realizację inwestycji powoduje jednocześnie wejście w życie umowy na dostawy i odbiór tlenku etylenu pomiędzy PCC Exol a PKN Orlen oraz umowy o współpracy pomiędzy PCC Rokita a PCC Exol, zaznaczono.

Reklama

"Instalacja wybudowana w ramach Inwestycji będzie służyła do produkcji wyrobów wytwarzanych z użyciem tlenku etylenu, którego dostawy od 2024 roku będą realizowane na podstawie umowy. Wartość szacunkowa nakładów na tę inwestycję to około 351 mln zł. Zakończenie Inwestycji przewidywane jest na połowę 2026 roku" - czytamy w komunikacie.

Wstępnie zakładane średnioroczne nowe potencjalne zdolności produkcyjne przy zakładanym portfolio dzięki inwestycji wyniosą szacunkowo 50-55 tys. ton.

"Inwestycja w nową instalację ma nie tylko zwiększyć wolumen możliwych do zaoferowania wyrobów, ale też poszerzyć portfolio produktowe Grupy PCC Rokita. Nowa instalacja ma służyć wytwarzaniu wielu różnych produktów, które będą mogły mieć szerokie zastosowanie w licznych branżach, ponieważ będą mogły stanowić surowiec do dalszych procesów przemysłowych. Na nowej instalacji ma być produkowana szeroka gama etoksylatów, polialkilenoglikoli, polioli polieterowych i innych produktów etoksylowanych" - czytamy dalej.

PCC Rokita zajmuje się produkcją i handlem produktami chemicznymi. Zakres produkowanych chemikaliów ma charakter zaopatrzeniowy dla najważniejszych branż przemysłu. Są nimi w głównej mierze przemysły: tworzyw sztucznych, chemii przemysłowej i gospodarczej, chłodniczy, farmaceutyczny, spożywczy, budowlany, samochodowy, tekstylny oraz górniczy. Spółka jest notowana na rynku głównym GPW od czerwca 2014 r. Jej skonsolidowane przychody wyniosły 1,45 mld zł w 2020 r.

(ISBnews)