statystyki

Giełda

Sprzedawaj plotki, kupuj fakty

wróć do działu: Giełda »

Sprzedawaj plotki, kupuj fakty (ang. Sell on Rumour, Buy on Fact) – reguła według której inwestor kieruje się zasadą asymetrii inwestycyjnej, co oznacza, że w momencie gdy rynek wykazuje wrażliwość na pogłoski podejmowana jest decyzja o sprzedaży akcji. Natomiast w przypadki zakupu walorów zalacana jest dużą ostrożność.

Według reguły "Sprzedawaj plotki, kupuj fakty", gdy na rynku pojawiają się niesprawdzone pogłoski jest to sygnał do sprzedaży posiadanych akcji. Takie działanie może uchronić inwestora przed potencjalnymi dużymi stratami. Natomiast w przypadku gdy obawy okażą się tylko plotką inwestor może zawsze odkupić akcje tracąc jedynie prowizje.

W sytuacji odwrotnej, czyli, gdy inwestor podejmuje decyzję o kupnie akcji na podstawie fałszywych pogłosek, jego straty mogą być bardzo dotkliwe i trudne do odrobienia.

Istnieje oczywiście szansa na to, że plotki okażą się prawdą, wtedy decyzja o zakupie akcji na podstawie niesprawdzonych informacji może okazać się przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”, jednak ryzyko „pudła” jest ogromne.

Czytaj też

Prawo dla specjalisty