Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Co dalej z Grecją? Pięć możliwych scenariuszy dla Aten

29 maja 2015, 05:57
Jeżeli Grecja nie chciałaby się zgodzić na wariant cypryjski, wtedy grozi jej wyjście ze strefy euro. Obecnie Hellada nie jest w stanie zapewnić płynności swoim bankom sama, bez udziału EBC. Dodatkowo zdobycie pieniędzy na finansowanie z rynku jest niemożliwe ze względu na niską wiarygodność kraju. W rezultacie, jeżeli pomoc wierzycieli nie zostanie przedłużona, Grecja będzie musiała przejść na własną walutę. Siła nabywcza obywateli posługujących się nową drachmą spadłaby prawdopodobnie przynajmniej o połowę. I choć ma to swoje dobre strony, do których należy między innymi poprawa konkurencyjności państwa, to jednak tak gwałtowne zubożenie społeczeństwa mogłoby spowodować poważne niepokoje społeczne i dalsze radykalizowanie się nastrojów w kraju. Opuszczenie strefy euro dałoby także negatywny sygnał dla obszaru wspólnej waluty, że nie jest sobie w stanie poradzić z jednym ze swoich członków. Skutkiem tego byłyby niepokoje na rynkach finansowych, choć prawdopodobnie znacznie mniej dotkliwe niż np. 2012 r., kiedy problemy finansowe przeżywała Hiszpania, Irlandia czy Włochy. Na zdj. Ateny, wizyta Angeli Merkel – tak Grecy witali Kanclerz Niemiec (18)
Jeżeli Grecja nie chciałaby się zgodzić na wariant cypryjski, wtedy grozi jej wyjście ze strefy euro. Obecnie Hellada nie jest w stanie zapewnić płynności swoim bankom sama, bez udziału EBC. Dodatkowo zdobycie pieniędzy na finansowanie z rynku jest niemożliwe ze względu na niską wiarygodność kraju. W rezultacie, jeżeli pomoc wierzycieli nie zostanie przedłużona, Grecja będzie musiała przejść na własną walutę. Siła nabywcza obywateli posługujących się nową drachmą spadłaby prawdopodobnie przynajmniej o połowę. I choć ma to swoje dobre strony, do których należy między innymi poprawa konkurencyjności państwa, to jednak tak gwałtowne zubożenie społeczeństwa mogłoby spowodować poważne niepokoje społeczne i dalsze radykalizowanie się nastrojów w kraju. Opuszczenie strefy euro dałoby także negatywny sygnał dla obszaru wspólnej waluty, że nie jest sobie w stanie poradzić z jednym ze swoich członków. Skutkiem tego byłyby niepokoje na rynkach finansowych, choć prawdopodobnie znacznie mniej dotkliwe niż np. 2012 r., kiedy problemy finansowe przeżywała Hiszpania, Irlandia czy Włochy. Na zdj. Ateny, wizyta Angeli Merkel – tak Grecy witali Kanclerz Niemiec (18) / Bloomberg / Eirini Vourloumis
Od miesięcy trwają negocjację pomiędzy Grecją a jej wierzycielami. Mimo iż Ateny wywalczyły bardzo atrakcyjne zasady finansowania ze strefy euro oraz MFW, to nowy populistyczny rząd Hellady nie chce wypełniać ich warunków. Jak ta sytuacja może się skończyć i dlaczego tak źle wpływa na złotego?

Powiązane

Reklama
Reklama

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Reklama

Reklama
Zobacz

Reklama

Reklama
Reklama
Reklama
image for background

Przejdź do strony głównej