Nadchodzi era myślących maszyn. Co zrobić, by wygrać z nimi na rynku pracy?

autor tekstu:Źródło:Monsterpolska
16 grudnia 2017 godz: 13:46

Sztuczna inteligencja zmieni warunki gry w każdej gałęzi przemysłu. Co zrobić, by nie stracić pracy?

1/6
Robot
większe zdjęciazobacz miniaturyźródło: ShutterStock
Księgowy, recepcjonista i bibliotekarz w niebezpieczeństwie
Era maszyn myślących nadchodzi szybciej, niż się wydaje. Automatyzacja procesów produkcji i usług sprawi, że miliony miejsc pracy zajmą roboty. Naukowcy z Oksfordu prognozują, że do 2025 roku 35 proc. zawodów przejmą maszyny. W pierwszej kolejności narażone na automatyzację są przemysł i przetwórstwo, sprzedaż i handel oraz biura i urzędy. Chodzi głównie o proste, rutynowe, powtarzalne zadania. Ale nie tylko. Okazuje się, że wśród najmocniej zagrożonych zastąpieniem przez roboty są m.in. księgowy, recepcjonista i bibliotekarz. Najmniej zagrożona jest praca terapeuty, analityka danych IT i pielęgniarki.

Żeby nie wypaść z rynku, trzeba postawić na to wszystko, co odróżnia nas od robotów i czego – jeszcze przez jakiś czas – maszyny nie będą mogły osiągnąć – podkreśla Joanna Żukowska, ekspertka serwisu pracy MonsterPolska.pl.
statystyki

Komentarze (10)

 • Tarjei(2017-12-16 14:07) Zgłoś naruszenie 211

  Oczywiście, przekwalifikujemy miliony kasjerek, kierowców, robotników, maklerów, tele-marketerów itp. na specjalistów od robotyki i analizy danych :) Czy ktoś w ogóle w te bujdy wierzy? Zresztą ile tych specjalistów będzie potrzebnych ? Może miliard? :D Coś mi to pachnie wciskaniem kitu :)

  Odpowiedz
 • belzebubu(2017-12-16 15:28) Zgłoś naruszenie 84

  Już widzę jak komputer-kierowca pospiesza panie w biurze i wózkowych, tak samo szukanie firm krzaków i cofanie pod ciekawe podjazdy, czy jazda w trudnym terenie i w trudnych warunkach. Obecnie firmy motoryzacyjne zmagają się z ogromną liczbą usterek w systemach bezpieczeństwa np. wykrywanie kolizji w dafach, wykrywanie pasów na jezdni. Jeżeli nie potrafią zaprojektować nowinek technicznych w pojazdach teraz, to o czym tu w ogóle rozmawiać ? Kierowca to zawód nie do zastąpienia! Jedynie do specjalnie przystosowanych torów-jezdni można zastosować komputer lub sterowanie zdalne, a to są koszty przewyższające wrzucenie tira na zwykły pociąg!

  Odpowiedz
 • jacek(2017-12-17 17:36) Zgłoś naruszenie 60

  sztuczna inteligencja to fakt i koniec. Trzeba zmienić sporo w podejściu do tego tematu, np. opodatkowanie SI w przypadku "eliminacji" stanowiska pracy przeznaczonego dla człowieka.

  Odpowiedz
 • jjj(2017-12-22 11:39) Zgłoś naruszenie 30

  Jaki jest cel postępu technicznego dla ludzkości? 70 lat temu futurolodzy przewidywali że teraz będziemy pracować max. 4 godz. dziennie, zamiast 12 jak w XIXw. I co? Zastraszone i ogłupione społeczeństwo domaga się min. 8 godz. pracy dziennie, żeby spłacać kredyty lub kupować rzeczy niepotrzebne.

  Odpowiedz
 • MaTT(2017-12-17 00:48) Zgłoś naruszenie 22

  Skoro w tak (teoretycznie) prostej dziedzinie jak kolej, nadal dochodzi do zderzeń pociągów, to o czym my tu w ogóle rozmawiamy? Uwierzę w ten postęp jeśli zobaczę, że maszyniści i kolesie od podnoszenia szlabanów masowo są zwalniani z pracy. A o autonomicznych ciężarówkach pogadamy parę lat później...

  Odpowiedz
 • nasza Europa(2017-12-16 22:56) Zgłoś naruszenie 22

  Najtrudniej będzie zrobotyzować zwykłą pomoc domową taką, która zrobi zakupy ugotuje obiad, umyje okna, odkurzy, zrobi i powiesi pranie i tak dalej, nawet trochę nie zbliżają się do tego.

  Odpowiedz
 • EK(2017-12-23 19:12) Zgłoś naruszenie 21

  nie muszą być roboty myślące, to będzie zarezerwowane dla elity robotów. Automatyzacja przemysłu pójdzie szybko. Kwestia czasu, kiedy pierwsze państwo zacznie ludziom płacić, żeby nie pracowali. Zacznie się zwyczajnie depopulacja. Są dwa wyjścia humanitarna depopulacja poprzez stworzenie konsumpcyjnego dobrobytu (utopia myszy) . Można dać namiastkę życia, i zbudować "plastry miodu" . Każda komórka plastra będzie miała podłączone dwie rury zaspokajające podstawowe potrzeby do tego wentylacja i... sieć, okulary (google nad takimi pracuje i ma spore osiągnięcia) Każdy będzie mógł sobie kreować swoją "rzeczywistość" . Mózg nie odróżni a człowiek będzie mieć zajęcie i nie będzie przeszkadzać. Aż szczęśliwy wymrze naturalnie, bezpotomnie ..... Jest plan A i plan B Plan A jest realizowany, ale to potrwa trochę. Musi wymrzeć pokolenie urodzone do lat 70 i praktycznie Europejczyków nie wielu zostanie. Stworzenie dobrobytu w innych krajach trudne, długotrwałe.. Szczepionki są jedynym z współtowarzyszącym działaniem. Nie darmo w Polsce wprowadzono tyle obowiązkowych szczepionek i zmienia się zapis o epidemiach. Co się dzieje i ile może człowiek kiedy ogłoszą epidemię mieliśmy próbkę kiedy ogłoszono epidemię AFS. Policja, wojsko w tym przypadku mogą wszystko. Wyegzekwowanie przymusu szczepienia nie będzie problemem. Plan B I to Polska w nim uczestniczy, realizuje go, prowokuje. Tak system zaplanował i tak się dzieje :( . Wizyta Pani MAY, premier UK pokazuje wyraźnie kierunek w jakim zmierza Polska. Wcześniej weszliśmy w układ z USA a teraz wchodzimy w układ z jego pobratymcem GB. To pokazuje wyraźnie, że zaraz staniemy się płatnikiem brutto i nie będzie nam sie opłacało być w UE. Trzeba będzie się z nami zacząć liczyć bo sobie sami założymy unie na bazie USA. Kraje Europy Środkowej już nie są ślepopoddańcze UE , więc jest spore prawdopodobieństwo, że w takiej sytuacji przyłączą sie do tej ewentualnej unii. Inne niebezpieczeństwo, jest takie, że sytuacja w kwestii Polski i nasza postawa może stać się zarzewiem buntu. Wtedy eurokratów nic nie uratuje, w Europie jest silna opozycja antyunijna, która może w tym przypadku skorzystać z naszego poparcia i słabości eurokratów. Koryto będzie uciekać, bo w przypadku rozpadu Unii kto będzie płatnikiem rent, apanaży, wynagrodzeń tysięcy unijnych pracowników? Rozpad Unii będzie wielką tragedią. Płatnik UE zniknie i kupa ludu pójdzie na bruk, a na to się nie zgodzą. Jeżeli ten kierunek który jest aktualnie, utrzyma się, to wszyscy pójdziemy do piachu. Eurokraci będą walczyć. Są silni finansowo i przygotowani na ewentualne starcie , mają swoje bojówki i swoich ludzi w wojsku , policji i siłach specjalnych, że na 100% aksamitnej rewolucji nie będzie. A ustawa 1066 aktualna. I to my , Polska, właśnie zrealizujemy jeden z głównych postulatów NWO, czyli ograniczymy ludność na świecie.

  Odpowiedz
 • Odączyć z kontaktu(2017-12-24 12:39) Zgłoś naruszenie 11

  Albo podać błędne dane....maszyna to tempa kupa zlomu

  Odpowiedz
 • Diuna(2017-12-27 13:49) Zgłoś naruszenie 00

  Nie będziesz czynił machin na obraz i podobieństwo umysłu ludzkiego

  Odpowiedz
 • on(2017-12-25 21:11) Zgłoś naruszenie 01

  To proste - nie myśleć. Maszyna nie będzie w stanie temu sprostać :)

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Polecamy

Wiadomości branżowe

wszystkie »

Finansopedia forsal.pl

popularnenajnowsze